logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Żółta woda ze studni głębinowej

Opublikowano: 17 marca 2022

Obecnie coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na wykopanie własnej studni głębinowej. Dzięki niej można całkowicie uniezależnić się od wodociągów. Nie trzeba martwić się ich awariami czy wzrostami cen. Własna studnia głębinowa pozwala sporo zaoszczędzić. Szacuje się, że w ciągu roku koszt jej utrzymania może być nawet dwa razy mniejszy niż opłaty za wodę wodociągową. Ponadto właściciele studni mogą cieszyć się krystalicznie czystą cieczą. Przynajmniej tak może się wydawać. Niestety okazuje się, że woda ze studni też nie zawsze zadowala swoją jakością.

Żółta woda ze studni - najczęstsze przyczyny

Może się wydawać, że woda pobierana ze studni jest krystalicznie czysta i pozbawiona wszelkich chemicznych dodatków oraz bakterii. To nie do końca prawda. Właściciele studni głębinowych często narzekają, że pobierana przez nich ciecz ma nieestetyczne, żółte zabarwienie. Co może być tego przyczyną? Najczęstszym powodem zabarwienia wody na żółto jest zbyt wysokie stężenie żelaza. Najczęściej w studniach głębinowych żelazo występuje na drugim stopniu utlenienia. Choć pierwiastek ten nie ma koloru, to w wyniku kontaktu z tlenem zmienia się w wodorotlenek, który wytrąca barwny osad. To właśnie jest najczęstsza przyczyna brudnej wody ze studni głębinowej.

Zdarza się, że za zmianę barwy wody ze studni odpowiada zamulenie. Gdy na dnie studni zbierze się warstwa mułu, ciecz zaczyna zmieniać swój kolor i staje się brudna. Jednak nie tylko to powinno nas martwić. W zamulonej wodzie często występują liczne bakterie i chorobotwórcze organizmy.

Zatem, od razu po zauważeniu zmiany barwy cieczy należy pobrać jej próbkę i przekazać ją do sanepidu, laboratorium lub firmy specjalizującej się w uzdatnianiu wody. Dzięki temu można ustrzec się przed wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Żółta woda ze studni głębinowej - co zrobić?

Posiadasz studnię głębinową? Żółta woda pojawiła się w Twoim ujęciu? Jak najszybciej pobierz jej próbkę i poddaj ją badaniom. Przy ich pomocy można sprawdzić stężenie żelaza i dowiedzieć się, czy w cieczy występują jakiekolwiek bakterie lub wirusy. Pamiętaj, że to właśnie dzięki szybkiej reakcji i badaniom jesteś w stanie ustrzec się przed zakażeniem szkodliwymi substancjami chemicznymi bądź mikroorganizmami, a w efekcie możesz zapobiec poważnym schorzeniom.

Jeśli poddałeś wodę badaniom i okazało się, że znajduje się w niej zbyt dużo żelaza, rozważ zakup wkładów odżelaziających lub odżelaziacza. Dzięki nim przywrócisz wodzie krystaliczną przejrzystość i pozbędziesz się z niej nieprzyjemnego zapachu. Specjalistyczne złoża znajdujące się w ich wnętrzu pozwalają na szybkie i skuteczne odżelazianie i korygują poziom pH wody.

Sprawdź również: Jak oczyścić wodę w studni. Dezynfekcja i chlorowanie

Jak zapobiec pojawieniu się brudnej wody w studni głębinowej?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej studni, aby czerpać z niej wodę do celów spożywczych. Wynika to z faktu, iż często dostęp do wodociągów jest utrudniony, a pobieranie wody studziennej wiąże się ze znacznymi oszczędnościami. Należy jednak pamiętać, że ciecz ze studni głębinowej pochodzi spod ziemi, przez co mogą w niej wystąpić różnorodne zanieczyszczenia i mikroorganizmy niewidoczne gołym okiem. Z tego względu każdy właściciel studni głębinowej powinien poddawać pobieraną ciecz regularnym badaniom. Dzięki temu można się upewnić, czy w wodzie nie znajduje się zbyt wysokie stężenie żelaza oraz wirusy i bakterie. Aby zapobiec zabarwieniu cieczy na żółto i uchronić się przed chorobotwórczymi mikroorganizmami, warto również rozważyć założenie filtrów do wody na cały dom. Natomiast w przypadku zażelazienia cieczy, zaleca się instalację wkładów odżelaziających lub odżelaziaczy.

Zniweluj żółtą wodę ze studni przy pomocy odżelaziacza

Zrobiłeś badania wody ze studni i okazało się, że przyczyną żółknięcia cieczy jest zbyt wysoka zawartość żelaza? Sięgnij po odżelaziacz, czyli średniej wielkości urządzenie montowane na głównym ujęciu domu. Umieszczone jest w nim złoże filtracyjne z cząstkami o aktywnej powłoce. Dzięki temu w wodzie przepływającej przez odżelaziacz dochodzi do utlenienia żelaza i zmiany jego stanu na stały. W efekcie pierwiastek ten jest łatwy do zniwelowania. Należy jednak pamiętać, że złoże odżelaziacza należy regularnie regenerować, aby odpowiednio spełniało swoje funkcje. Warto również dodać, iż w sprzedaży dostępne są różne rodzaje tych urządzeń odżelaziających m.in. regenerowane powietrzem, ozonem bądź solanką.

Pozbądź się żółtej barwy wody przy pomocy wkładów odżelaziających

Jeśli chcesz pozbyć się żółtej wody ze studni głębinowej, jednak aktualnie nie jesteś w stanie pozwolić sobie na zakup odżelaziacza, sięgnij po wkład odżelaziający. Dzięki niemu zmniejszysz zawartość żelaza w cieczy i skorygujesz jej poziom pH. W efekcie z Twojej wody zniknie żółta barwa i nieprzyjemny, metaliczny smak oraz zapach. Skorzystają na tym także Twoje sprzęty AGD i ubrania. Z pewnością nie będą się one tak szybko niszczyły i zużywały. Dodatkowo z Twojej armatury zniknie nieestetyczny nalot. Jak widać same korzyści!

odzelaziacze wody

Sprawdź również: Jak samodzielnie uzdatnić wodę ze studni?

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ