logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Filtry podzlewowe - jak działają, jaki wybrać?

Opublikowano: 23 czerwca 2022

Zdrowa i smaczna woda powinna towarzyszyć każdemu codzienne. Jednak korzystanie z jej butelkowanego wariantu może znacznie przyczyniać się do zanieczyszczania środowiska. Ciecz wydostającą się z naszych kranów jest często bardzo zanieczyszczona różnego rodzaju metalami, chlorem czy bakteriami bądź wirusami. Oprócz tego zdarza się, że nie pachnie ona najprzyjemniej, a jej smak pozostawia wiele do życzenia. Aby ograniczyć stosowanie plastiku, jednak nadal móc się cieszyć pyszną wodą, warto zainwestować w filtr podzlewowy. Rozwiązanie to jest ekologiczne i niezwykle wygodnie. Dobrze dobrane niesie za sobą szereg korzyści, jednak jaki filtr podzlewowy warto wybrać i na co zwrócić uwagę, aby sam proces użytkowania był jak najwygodniejszy?

Filtr wody pod zlew - jaki wybrać?

Filtr do wody za sprawą swojej specyfiki pozwala na otrzymanie miękkiej wody, której jakość zostanie znacznie poprawiona. Taka woda nie tylko dobrze smakuje, ale także wpływa pozytywnie na przeróżne aspekty codziennego życia, w tym także ekonomiczne. Podczas użytkowania miękkiej wody zniszczeniu nie ulega armatura i sprzęt, taki jak pralka czy zmywarka. Jest to bardzo atrakcyjna oferta, gdyż za sprawą tego rozwiązania zbędna będzie częsta wymiana tego typu urządzeń, a problem z osadzającym się kamieniem zniknie. Oprócz tego kolejną korzyścią jest bark potrzeby korzystania z dużej ilości detergentów, miękka woda sprzyja powstawaniu piany, a samo mycie naczyń staje się łatwiejsze.

Czym charakteryzują się filtry podzlewowe - sposób działania?

Filtry podzlewowe to nic innego, jak filtr wody, który umieszczony jest w szafce pod zlewem, skąd pochodzi ta charakterystyczna nazwa. Miejsce to jest uwarunkowane faktem, iż to właśnie w kuchni najczęściej używa się wody do spożycia. Jest to niezwykle częsty wybór wśród osób, dla których istotny jest jej stan. Za sprawą tego rozwiązania woda nabywa lepsze parametry. Pozytywnej zmianie ulega przede wszystkim jej smak i zapach.

Kwestia nazewnictwa została wyjaśniona, jednak na jakiej zasadzie one działają? Aby prawidłowo dobrać filtr, który ma zostać wykorzystany pod zlewem podczas codziennego użytkowania wody, warto określić stan aktualnie docierającej wody. W zależności od miejsca, a także źródła (np. przydomowa studia) mogą się one znacznie różnić. Najczęściej stosowane są dwie technologie, które mają pozytywny wpływ na uzdatnianie wody.

Ciśnienie i błona półprzepuszczalna

W tym przypadku sposób działania polega na wykorzystaniu odpowiedniego ciśnienia w taki sposób, aby przez półprzepuszczalną błonę przedostawały się jedynie cząsteczki wody. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż wszelkie chemiczne zanieczyszczenia pozostają po drugiej stronie filtra. Metoda odwróconej osmozy jest jedną z przodujących w tym aspekcie. Posiada ona spore grono zwolenników, a korzyści wynikające z jej stosowania bardzo dobrze wpływają na komfort codziennego życia. Wybór filtrów wykorzystujących tę metodę jest spory, co sprawia, że możliwe jest znalezienia idealnego rozwiązania pod swój zlew.

Jakie rodzaje filtrów podzlewowych istnieją?

Filtry podzlewowe można podzielić na dwie zasadnicze kategorie. To przede wszystkim systemy przepływowe oraz RO (odwróconej osmozy). Różnią się głównie tym, że w drugim rodzaju następuje odrzut wody do kanalizacji, natomiast wersje przepływowe wspomnianego odrzutu nie generują.

Filtry kuchenne

Filtry przepływowe

Filtry przepływowe można również podzielić na kategorie. Najpopularniejsze są egzemplarze wykorzystujące węgiel, a także filtracja mechaniczna.

Filtracja mechaniczna jest bardzo prosta w swojej istocie. Wkładka w tym przypadku działa jak swego rodzaju sito. Producenci najczęściej wyrażają gęstość wspomnianej wkładki w mikronach np. 10 μm. Oznacza to, że filtr oczyszcza wodę z zanieczyszczeń mechanicznych o wielkości od 10 mikronów. To zwykle drobiny piasku, rdza z instalacji etc.

Filtracja węglowa poprawia natomiast właściwości organoleptyczne cieczy, jednocześnie doskonale redukując chlor oraz poszczególne zanieczyszczenia organiczne. Nieraz podzlewowe systemy składają się zarówno z filtra węglowego, jak i mechanicznego.

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza co prawda generuje odrzut wody do kanalizacji, jednak o wiele lepiej oczyszcza ciecz. Dlaczego? Po pierwsze RO zawsze zawiera wspomniane wcześniej filtry mechaniczne oraz węglowe. Dzięki temu poprawia smak wody i usuwa z niej większe zanieczyszczenia, ale dodatkowo płyn przepływa przez tzw. membranę osmotyczną. Nazywa się w ten sposób półprzewodzącą błonę, przez którą przedostaje się praktycznie czyste H2O - odwrócona osmoza może usunąć nawet 99,9% zanieczyszczeń.

Nieraz systemy RO są także wyposażone w dodatkowe elementy, takie jak wkład mineralizujący, uzupełniający ciecz o związki mineralne i mikroelementy.

Filtr wody pod zlew - jaki wybrać?

Wybierając filtr podzlewowy, warto kierować się powyższymi parametrami. Oprócz tego istotne będzie także indywidualne potrzeby. Do określenia rodzaju filtra, który sprawdzi się najlepiej, przydatne może być wykonanie analizy cieczy. Nabyć można szereg różnych wariantów, od filtrów mikrobiologicznych, po zmiękczająco-odżelaziające czy bardziej standardowe, pozwalające na usunięcie piasku, rdzy i mułu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą niezwykle bogatą ofertą, która zawiera wiele różnego rodzaju filtrów podzlewowych.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ