Zmiękczanie wody jest jednym z częściej stosowanych sposobów uzdatniania wody użytkowej, a więc używanej do picia, gotowania, higieny czy eksploatacji poszczególnych urządzeń, takich jak ekspresy do kawy bądź żelazka. Redukcja kamienia pozytywnie wpływa na żywotność wspomnianych sprzętów, ale też stan instalacji czy efektywność stosowanych detergentów. W niniejszym tekście staramy się znaleźć najlepsze zmiękczacze wody, analizując ich niezawodność i właściwości.
Najlepsze zmiękczacze wody to takie urządzenia, które są dobrze dopasowane do konkretnego budynku. Na przykład najdroższy sprzęt o zaskakującej wydajności nie jest potrzebny w małym domu, dlatego nie będzie najlepszym wyborem.
Działanie zmiękczaczy wody jest bardzo podobne. Najpierw warto przypomnieć, że kamień to cząsteczki magnezu i wapnia. Jak więc działa system zmiękczający? W urządzeniu znajduje się specjalna komora, w której umieszczono tzw. złoże jonowymienne, naładowane jonami sodu. Kiedy przepływa przez nie woda, dochodzi do zjawiska wymiany jonowej. Oznacza to, że jony magnezu i wapnia są zamieniane z jonami sodu. Odkładające się na złożu magnez i wapń sprawiają jednak, że wspominane złoże zmniejsza swoją wydajność. Z tego powodu musi być cyklicznie przepłukane przez roztwór solanki, który z powrotem ładuje je jonami sodu.
Jak natomiast dowiedzieć się, czy w domu występuje zjawisko zakamienionej wody? Można między innymi wykonać badanie płynu, jednak kamień daje o sobie znać przez charakterystyczne białe naloty, głównie w okolicach kranu czy na sprzętach wymagających użycia wody (np. na ekspresie do kawy, żelazku, czajniku elektrycznym).
Zmiękczacz Pure Mini Soft jest przeznaczony do użytku w mniejszych domach, w których kamienia nie ma zbyt sporo. Cechuje się bowiem stosunkowo niską ilością złoża jonowymiennego, co z drugiej strony może być sporą zaletą - sprzęt nie zajmuje dużo miejsca. Urządzenie nadal jest wydajne, ponieważ maksymalny przepływ wody to 1000 litrów na godzinę. Ilość złoża to 11 l, a pojemność zasobnika soli to 10 kg. Zmiękczacz pobiera 3 W w regularnym trybie pracy i 15 W podczas regeneracji. Co ważne, nie zmniejsza ciśnienia wody, może też usuwać żelazo. Ma potrójne zabezpieczenie przed zalaniem.
Zmiękczacz wody Global Water Pure Soft to większa wersja poprzedniego modelu. Jest bardziej wydajny, a ponadto ma większe zasobniki. Również nie jest szczególnie duży, ponieważ jest wysokość to około metr. W tym przypadku maksymalny przepływ wody wynosi 3000 litrów na godzinę. Urządzenie posiada 25 litrów złoża wymiennego, a ponadto pojemność jego zasobnika soli wynosi 50 kg. W tym przypadku typem regeneracji nadal jest UP-Flow (przeciwprądowa). Na uwagę zasługuje prosta w obsłudze głowica sterująca, z menu w języku polskim. Ten model także nie redukuje ciśnienia w instalacji, a ponadto automatycznie wykonuje regenerację. Informuje także o braku solanki. Dzięki zabezpieczeniom, ustawienia nie zostaną “zapomniane” w przypadku braku prądu.
Ten model jest w pewnych kwestiach bardzo podobny do powyższego urządzenia, jednak wyróżnia się przede wszystkim dodatkowym złożem filtrującym. Mianowicie, poza 20 kg żywicy jonowymiennej, posiada także 5 litrów węgla aktywnego. Dzięki temu pozbywa się z wody innych zanieczyszczeń, np. w postaci chloru. Węgiel poprawia także właściwości organoleptyczne płynu, czyli smak i zapach. Maksymalny przepływ wody wynosi w tym przypadku 3000 l/h. Pojemność zasobnika na sól to 50 kg, dzięki czemu wymian nie trzeba przeprowadzać zbyt często. Urządzenie posiada bardzo podobną głowicę sterującą, ponadto ma funkcję usuwania żelaza i zanieczyszczeń chemicznych. Ten model też nie redukuje ciśnienia w instalacji.
Zmiękczacz wody EcoWater Comfort 500 wyróżnia się wydajnością, niezawodnością oraz bardzo dobrymi parametrami. Posiada 25 l żywicy, a jego maksymalny przepływ wody wynosi 2,2 m3/h. Pojemność zbiornika soli to 90 kg. Sprzęt jest prosty w instalacji, a także programowaniu. Głowica umożliwia ustawienie dłuższej regeneracji złoża, tryb przerwy wakacyjnej, tryb oszczędności energii czy informowanie o ilości dni pracy i ilości przeprowadzonych regeneracji. Model ten otrzymał wiele certyfikatów. Charakteryzuje się także tanią regeneracją.
Nasz ranking zmiękczaczy wody zamyka Clack 1665. To bardzo wydajny model, który sprawdzi się także w przypadku większych budynków, takich jak pensjonaty czy hotele. W jego przypadku zastosowano aż 150 litrów żywicy jonowymiennej. Maksymalny pobór wody wynosi 4,5 m3 na godzinę. Sterowanie jest automatyczne, a więc nie jest wymagana dodatkowa obsługa. Sprzęt ma zabezpieczenie przed zapowietrzeniem, zalaniem, a także zawór by-pass. Cechuje się też prostotą montażu.