logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Żelazo w wodzie - czy jest szkodliwe?

Opublikowano: 13 października 2021

Woda dochodząca do domu często zawiera zanieczyszczenia. Jednym ze spotykanych zjawisk jest podwyższona zawartość żelaza. Wysokie stężenie pierwiastka daje charakterystyczne objawy, jednak warto przede wszystkim dowiedzieć się, czy jest ono szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku wody pitnej. W takim razie jak rozpoznać żelazo w wodzie, czy jest niebezpieczne i jaki filtr zastosować?

Jak rozpoznać żelazo w wodzie?

Istnieje szereg typowych zanieczyszczeń charakterystycznych dla wody dochodzącej do budynków. Wyróżnia się kamień, chlor, mangan, a także wspomniane żelazo. Zdarza się nawet, że normy zostają przekroczone nawet kilkunastokrotnie. Według obowiązujących przepisów maksymalna zawartość żelaza w wodzie to 0,2 mg/l. Zjawisko jest szczególnie często spotykane w przypadku budynków, pobierających wodę ze źródeł podziemnych.

Żelazo bardzo łatwo przenika do wody ze względu na swoje naturalne położenie w warstwach geologicznych, jednak czasami omawiany problem powodują inne warunki, na przykład obecność żeliwnych elementów konstrukcyjnych czy instalacji wodociągowych. Pierwiastek bardzo często spotyka się też w przydomowych studniach.

Jednak jak rozpoznać żelazo w wodzie? Wysokie stężenie pierwiastka daje różne objawy, jednak najbardziej charakterystyczne dotyczą zmiany barwy cieczy, która może stać się pomarańczowa lub żółta. Ponadto woda może zmętnieć i nabrać nieprzyjemnego, metalicznego smaku i zapachu.

Żelazo w wodzie niestety negatywnie wpływa na smak przygotowywanych potraw, a także zaparzanych herbat oraz kaw. Ponadto zalegająca w rurach zażelaziona woda osadza się na ściankach, a przy zwiększonym przepływie odrywa się i powoduje efekt płynu zabrudzonego większymi cząstkami.

Żelazo w wodzie - czy jest szkodliwe dla zdrowia?

WHO ocenia, że żelazo w wodzie samo w sobie nie jest szkodliwe dla człowieka, ponieważ nasze zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest naprawdę spore, a jego większość przyswajamy wraz z pożywieniem, nie wodą. Z drugiej jednak strony pogorszenie się właściwości organoleptycznych płynu sprawia, że wiele osób rezygnuje z jego picia. Ponadto zbyt duża ilość żelaza może być niewskazana dla chorych na genetyczne dolegliwości związane ze zwiększonym przyswajaniem żelaza przez organizm.

Warto jednak zwrócić uwagę na jedno negatywne zjawisko. Mianowicie, żelazo w wodzie powoduje osad, który z kolei jest dobrym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, mogących negatywnie wpływać na człowieka.

Żelazo w wodzie - straty w gospodarstwie domowym

Żelazo szybko wytrąca się z wody i powoduje wspomniany osad. Wraz z czasem drożność rur zmniejsza się, co wymaga zastosowania większej mocy pomp, a później może doprowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji, wymagających kosztownych napraw. Jeśli poza tym woda ma wysoką zawartość kamienia, osad tworzy się wyjątkowo szybko. Ponadto omawiany pierwiastek przyspiesza korozję.

Zażelaziona woda uszkadza także sprzęt AGD, na przykład ekspresy do kawy lub czajniki. Żelazo można poznać np. po rdzawym osadzie na dnie czajnika. Niestety, zjawisko skraca żywotność tych urządzeń. Szczególnie negatywną sytuacją jest doprowadzenie zażelazionej wody do pralki, ponieważ może dojść do powstania rdzawych plam na tkaninach.

Rdzawe zacieki powstają też przy kranach i innych elementach armatury. Dość trudno je umyć, a to wymaga stosowania mocnych detergentów.

Żelazo w wodzie - jaki filtr?

Żelazo w wodzie może nie być niebezpieczne dla zdrowia, jednak niszczy instalację wodną, a także posiadane sprzęty AGD czy odzież, nie wspominając już o bardzo złych właściwościach organoleptycznych płynu. Z tego powodu warto skorzystać z profesjonalnego filtra, który skutecznie oczyści ciecz z nadmiaru żelaza.

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup odżelaziacza. Jest to średniej wielkości urządzenie, które instaluje się na głównym ujęciu budynku. Dzięki temu w całej instalacji będzie płynąć czysta woda. Sprzęt jest prosty w swojej istocie. Znajduje się w nim tzw. złoże filtracyjne. Posiada ono cząstki o aktywnej powłoce. To istotne, ponieważ dzięki temu w przepływającym przez urządzenie płynie dochodzi do utlenienia żelaza oraz manganu, które zmieniają swój stan na stały i dzięki temu jednocześnie prosty do usunięcia. Cząsteczki pierwiastków przykleją się do powierzchni wspomnianego złoża. Oczywiście wymaga ono cyklicznych regeneracji, żeby nie straciło swoich właściwości. Wyróżnia się modele regenerowane ozonem, powietrzem, wodą lub solanką. Niezależnie od wyboru, złoże ma kilku, a czasami kilkudziesięcioletnią żywotność, a koszty eksploatacji odżelaziacza nie są wysokie.

Żelazo w wodzie? Wybierz nasze filtry

W naszej ofercie znajdziesz wysokiej klasy urządzenia do odżelaziania wody. Wykonujemy sprzęt sygnowany marką Global Water, wyróżniający się wydajnością, ale też niezawodnością i prostotą obsługi, a także niskimi kosztami eksploatacyjnymi.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ