logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Woda mineralna czy źródlana? Która jest zdrowsza?

Opublikowano: 9 marca 2022

Woda to składnik niezbędny do życia wszystkich żywych organizmów, a jej spożywanie ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszych organizmów. Biorąc pod uwagę fakt, że nasze ciała składają się w około 70% z wody, nie ma w tym nic dziwnego. Jednak oprócz tego, jak często i w jakich ilościach powinniśmy spożywać ten życiodajny płyn, należy również zastanowić się nad tym, jaka woda będzie dla nas najlepsza.

W świecie, w którym żyjemy, w krajach rozwiniętych dostęp do wody nie jest trudny, a utrzymywanie bardzo wysokich standardów jej jakości zarówno tej w butelkach, jak i z kranu jest powszechną praktyką w wielu państwach, w tym między innymi w Polsce. W związku ze stale rosnącą świadomością społeczeństwa dotyczącą picia wody i jej wpływu na zdrowie coraz częściej zadajemy sobie pytanie, czy lepiej zdecydować się na spożywanie wody mineralnej, czy źródlanej? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, dlatego w poniższym wpisie postaramy się przybliżyć temat różnic między tymi rodzajami wody.

Co to jest woda mineralna?

Najprościej mówiąc woda mineralna to ciecz, którą wydobywa się z podziemnych źródeł dobrej jakości, które są wolne od zanieczyszczeń. Woda mineralna może mieć różną zawartość substancji mineralnych, a przy jej spożywaniu należy być uważnym, by jej picie nie przyniosło odwrotnego od zamierzonego skutku. W każdym litrze wody mineralnej znajduje się przynajmniej 1000 mg składników mineralnych. Taką wodę można spożywać normalnie, jednak w sytuacji, kiedy będzie ona mocno zmineralizowana, na przykład mając w zawartości 1500 mg składników mineralnych na litr, należy zachować umiar przy jej piciu, ponieważ może to doprowadzić między innymi do wystąpienia kamicy nerkowej. Woda mineralna to ta, którą najczęściej możemy spotkać w formie butelkowej na sklepowych półkach.

Czym jest woda źródlana?

Woda źródlana to po prostu woda pochodząca z naturalnego źródła, również często znajdującego się pod ziemią. Woda źródlana jest najczęściej spożywana bezpośrednio ze źródła lub czerpana za pomocą różnych naczyń. Potencjał przemysłowy takich źródeł jest raczej niewielki, dlatego raczej z takiej wody korzysta się na mniejszą skalę. Woda źródlana bardzo dobrze nadaje się do przyrządzania na przykład posiłków, jednak nie posiada ona zbyt wielu składników mineralnych.

Woda mineralna a źródlana - czym się różnią?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czym się różni woda mineralna od źródlanej, to odpowiedź znajdziesz tutaj. Błędnie przyjmuje się, że wszystkie wody butelkowane są wodami mineralnymi. W związku z tym, że jeden i drugi rodzaj w dużym stopniu różnią się składem, to posiadają one również inne właściwości. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2011 roku istnieje wyraźnie rozróżnienie między wodą źródlaną a mineralną. Przede wszystkim woda mineralna to taka, która zawiera co najmniej 1000 mg minerałów na litr wody, z kolei zawartość rozpuszczonych w wodzie źródlanej minerałów wynosi poniżej 500 mg na litr. Obie są pierwotnie czyste chemicznie i bezpieczne od wpływu zewnętrznych czynników i zanieczyszczeń, jednak w przeciwieństwie do wody mineralnej, skład wody źródlanej może trochę się różnić w zależności od właściwości podłoża, na którym występuje źródło.

Polecane produkty

Woda mineralna czy źródlana - która będzie lepsza?

Coraz częściej bardziej skupiamy się na tym, która woda będzie dla nich najlepsza, i która ma najlepsze właściwości. Jednak jeżeli zastanawiasz się nad tym, która ma więcej korzyści, to musisz wziąć pod uwagę również to, jakie są Twoje indywidualne potrzeby i predyspozycje. Dodatkowo wpływ na to, jaką wodę powinno się spożywać, ma również poziom i częstotliwość uprawiania aktywności fizycznej. Przede wszystkim woda źródlana będzie znacznie bardziej uniwersalna, ponieważ każdy może ją spożywać bez ograniczeń. Doskonale sprawdzi się w przypadku niemowlaków i małych dzieci, kobiet w ciąży czy osób, które nie uprawiają zbyt dużej aktywności fizycznej. Dodatkowo będzie dobrym rozwiązaniem dla osób mających problemy z nadciśnieniem lub nerkami.

Z kolei woda mineralna będzie doskonała w przypadku potrzeby uzupełnienia minerałów na przykład dla osób uprawiających dużo sportu. Dodatkowo ogromną zaletą wody mineralnej jest to, że pozwala nam ona na bieżąco uzupełniać zapotrzebowanie mineralne. Oprócz tego spożywanie wody mineralnej może pomóc w odchudzaniu, również tym po ciąży. Najważniejsze jest pilnowanie, żeby nie pić zbyt dużo wysokozmineralizowanej wody.

Przy wyborze wody oprócz kierowania się kwestiami smakowymi, należy zwracać uwagę na to, jaki prowadzimy tryb życia, w jakich warunkach pogodowych jesteśmy, a także jakie są nasze predyspozycje zdrowotne. Nie można jednoznacznie stwierdzić, która woda będzie najlepsza i wskazać jakiejś konkretną, którą trzeba pić. Najważniejsze jest, żeby pamiętać o regularnym spożywaniu tego płynu w odpowiednich ilościach, ponieważ będzie to miało znaczący wpływ na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ