logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Woda do żelazka

Opublikowano: 30 marca 2022

Prasowanie to bardzo ważna czynność, dzięki której nasze ubrania zyskują estetyczny wygląd. Jednak, aby przynosiło ono oczekiwane rezultaty, należy zaopatrzyć się w dobre żelazko i odpowiednio dbać o jego stan. Aby żelazko służyło przez długie lata, trzeba przede wszystkim zwracać uwagę, jaką ciecz wlewamy do jego zbiornika. Pojawia się jednak pytanie, jaka woda jest najbezpieczniejsza dla żelazka? Wystarczy kranowa czy może jednak konieczne jest kupowanie cieczy destylowanej?

Dlaczego dobór odpowiedniej wody do żelazka jest tak ważny?

Bez wody w żelazku ciężko osiągnąć oczekiwany rezultat prasowania. To właśnie dzięki cieczy powstaje para, przy pomocy której można z łatwością usunąć wszelkie zagniecenia. Należy jednak pamiętać, że nie każda woda jest bezpieczna dla żelazka. Sięgając po ciecz niskiej jakości, trzeba liczyć się z tym, że urządzenie do prasowania szybciej ulegnie zużyciu. Dodatkowo nieodpowiednio dobrana woda sprawia, że w żelazku odkłada się kamień, blokujący ujście pary. W efekcie sprzęt staje się znacznie mniej wydajny. Ponadto pozostawia on na ubraniach plamy i zabrudzenia. A to wszystko wina drobinek, które w czasie utleniania zmieniają swoją barwę, nawet na ciemny brąz.

Jaka woda do żelazka nie jest najlepszym wyborem?

Wiele osób zastanawia się, jaka woda będzie najlepsza do żelazka. Jednak na początku warto wspomnieć, jakiej cieczy się wystrzegać. Przede wszystkim nie należy wlewać do żelazka wody kranowej, co jest dla wielu osób zaskoczeniem. Woda ta nie sprawdza się, gdyż najczęściej jest ona twarda i przyczynia się do odkładania kamienia wewnątrz urządzenia. W efekcie zablokowane zostaje ujście pary i urządzenie wyrzuca drobinki w kolorze rdzawym bądź brunatnym, które zanieczyszczają prasowane ubrania.

Nowoczesne żelazka informują o potrzebie usunięcia kamienia i wskazują, iż stosowana woda jest zbyt twarda. Niestety żelazka starszej generacji nie posiadają tych funkcji, przez co ulegają intensywnemu zakamienieniu.

Do żelazka nie należy wlewać również wód zapachowych. Swego czasu były one bardzo popularne, jednak okazało się, że mogą niszczyć ubrania i szkodzić żelazkom. Do urządzeń pracujących nie zaleca się także wlewania wód toaletowych i perfumowanych. Nie wolno stosować ich nawet jako dodatków. Znajdujące się w nich alkohole i olejki eteryczne poważnie szkodzą prasowanym tkaninom. Do żelazek nie należy wlewać również krochmalu, czyli płynu powstającego ze zmieszania wody ze skrobią roślinną. Płyn ten może zatykać otwory, przez które wydostaje się para. Swojego czasu polecano również wlewanie do żelazka ocet. Jego pozytywne oddziaływanie na żelazko to mit. Może on doprowadzić do poważnych uszkodzeń.

Woda destylowana do żelazka - czy to dobry wybór?

Woda destylowana to zwykła ciecz poddana destylacji. W tym procesie z wody zostają usunięte sole mineralne m.in. magnez, sód, potas i wapń. Pozbawiona ona zostaje również wszelkich zanieczyszczeń (np. azotanów), mikroorganizmów i związków organicznych. Znajdują się w niej jednak rozpuszczone gazy, takie jak np. tlen, dwutlenek węgla czy azot.

Można zatem stwierdzić, iż w wodzie destylowanej nie znajdują się żadne zbędne i szkodliwe substancje. Z tego względu doskonale sprawdza się ona jako woda do żelazka. Nie przyczynia się do odkładania kamienia i w efekcie nie brudzi prasowanych ubrań oraz nie skraca żywotności żelazka.

Destylowana woda do żelazka - jak zrobić?

Niewiele osób wie, że wodę destylowaną do żelazka można nie tylko kupić, ale również zrobić samodzielnie. Aby ją przygotować, należy przyszykować:

  • garnek ze stali nierdzewnej ze szklaną pokrywką,
  • żaroodporną miskę mieszczącą się w garnku,
  • kostki lodu,
  • kratkę do pieczenia pasującą do dna garnka,
  • wodę kranową.

Aby wykonać wodę destylowaną do żelazka, trzeba postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  • Połóż kratkę do pieczenia na dnie garnka.
  • Zalej garnek do połowy wodą.
  • Włóż do garnka miskę (powinna ona pływać).
  • Odwróconą pokrywką nakryj garnek.
  • Na pokrywce ułóż kostki lodu i doprowadź wodę znajdującą się w garnku do wrzenia.
  • Gotuj wodę przez ok. 45 minut.
  • Gdy gorąca para zetknie się z zimną pokrywką, dojdzie do skraplania. Woda z pary spłynie do miski i tak właśnie otrzymasz ciecz destylowaną.

Woda demineralizowana - czy nadaje się do żelazka?

Kolejną wodą polecaną do żelazka jest woda demineralizowana. Podobnie jak ciecz destylowana jest ona pozbawiona soli mineralnych, takich jak chlor, sód, magnez i wapń. Usuwane są one przy pomocy wymiany jonowej lub metody odwróconej osmozy. Na ubraniach prasowanych żelazkiem wypełnionym wodą demineralizowaną nie powstają żadne plamy ani smugi. Tkaniny nie ulegają zniszczeniu, a ich żywotność nie zostaje skrócona. Woda demineralizowana nie powoduje odkładania kamienia i nie stanowi zagrożenia dla żelazka.

Woda filtrowana do żelazka - tak czy nie?

Dobrym rozwiązaniem jest również wlewanie do żelazka wody filtrowanej. Ostatnimi czasy jest ona popularna w większości domów. Znaczna część osób posiada w swoim mieszkaniu dzbanek filtrujący, który oczyszcza wodę ze szkodliwych związków chemicznych. Dodatkowo poprawia on jej smak, zapach i wygląd. Woda filtrowana świetnie nadaje się nie tylko do picia, lecz również do żelazka. Nie powoduje ona odkładania się kamienia, przez co nie zatyka otworów wypuszczających parę. Ponadto nie skraca żywotności żelazka.

Osoby pragnące wypełniać zbiornik żelazka wodą filtrowaną mogą zdecydować się również na zamontowanie zmiękczacza wody na cały dom. Dzięki niemu ciecz zostaje zmiękczona w całej instalacji. Zyska na tym nie tylko Twoje żelazko, ale również urządzenia AGD i armatura, na której nie będzie osadzać się kamień.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ