Systemy do zmiękczania wody są coraz bardziej popularne i nie można się temu dziwić - poprawiają właściwości cieczy i zabezpieczają przed niekorzystnym działaniem kamienia. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niemal wszystkich powszechnie stosowanych urządzeń należy zaopatrzyć się w sól do zmiękczania wody. Dlaczego jest potrzebna i w jakiej formie sprawdzi się najlepiej?
Twarda woda pozostawia na armaturze nieestetyczne, białe zacieki, a także zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia różnych sprzętów AGD, które wymagają użycia wody (np. zmywarek, ekspresów do kawy). Co więcej, może źle wpływać na stan naszego zdrowia, a przy tym zmniejszyć efektywność stosowanych detergentów (proszków do prania, płynów do naczyń, szamponów). Okazuje się, że ich skuteczność w twardej wodzie może spaść nawet o 60%! Natomiast w przypadku skóry - powstaje na niej warstwa osadowa, co prowadzi do zwiększenia ilości wydzielanego sebum. Na twardą wodę powinny więc szczególnie uważać osoby z cerą tłustą. Z tego powodu coraz więcej osób inwestuje w zmiękczacze.
Nowoczesne urządzenia wyróżniają się prostotą obsługi, ponieważ nad procesem zmiękczania panuje specjalna i profesjonalnie zaprogramowana głowica. By woda została oczyszczona z nadmiaru kamienia, zostaje ona przefiltrowana przez specjalne złoże, którego efektywność stosunkowo szybko spada. Jest jednak na to bardzo prosty sposób, a mianowicie - regeneracja za pomocą solanki. Stacje zmiękczające montuje się przy głównym ujęciu wody, dzięki czemu ciecz w całej instalacji zostanie odkamieniona, a więc nie będzie już stanowić problemu w przypadku funkcjonowania urządzeń AGD czy stanu skóry i włosów po kąpieli.
Złoże jonowymienne (najczęściej w postaci żywicy), jest naładowane jonami sodu. Dzięki temu zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodu. Ten proces powoduje jednak jego zużycie, więc po pewnym czasie wymagana jest regeneracja. Stężony roztwór solanki usuwa “niepotrzebne” jony i ponownie doładowuje żywicę. Sama sól do uzdatniacza wody jest więc niezbędna do poprawności pracy zmiękczacza.
Sól zmiękczająca wodę powinna być regularnie sprawdzana. Użytkownik co prawda nie musi samodzielnie uruchamiać wspominanej regeneracji, ponieważ jest to kwestia samego urządzenia. Konieczne jest jednak cykliczne sprawdzanie, czy pojemnik soli nie jest pusty. Sugeruje się, by sprawdzać poziom soli do zmiękczacza wody raz w tygodniu. Konkretny czas zależy od wydajności maszyny czy pojemności zbiornika.
Nowoczesne urządzenia posiadają zaawansowane czujniki, dlatego w ich przypadku pojawi się stosowny komunikat informujący o konieczności uzupełnienia zbiornika. Co ciekawe, niektóre stacje łączą się z telefonem komórkowym, a więc wysyłają powiadomienie, kiedy potrzebne jest dosypanie soli.
Sól jest soli nierówna, a nawet w przypadku identycznego składu chemicznego, pewne rodzaje sprawdzą się lepiej od innych. Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wolno korzystać z soli kuchennej. Jest ona zbyt drobna, dlatego może zapchać poszczególne elementy urządzenia i doprowadzić do poważnych usterek. Znacznie lepiej sprawdzi się sól tabletkowa.
Sugeruje się też zrezygnowanie z kupna soli kamiennej, ponieważ w jej składzie może się znajdować sporo zanieczyszczeń, które negatywnie wpłyną na pracę zmiękczacza.
Najlepsze tabletki solne do uzdatniania wody, to te polecane przez producenta danego urządzenia. Muszą one mieć odpowiednie parametry, żeby powstały roztwór solanki miał dobre właściwości umożliwiające przeprowadzenie właściwej regeneracji. W przeciwnym razie woda może nie zostać zmiękczona właściwie, a więc nadal będzie zbyt twarda.
Sól tabletkowa jest najczęściej dostępna w dużych workach (najczęściej 25 kg, jednak można się spotkać z większymi zestawami), co jednocześnie wpływa na stosunkowo niską cenę zakupu (zwykle jest to ok. 1-2 zł za kilogram), dlatego stacje do zmiękczania są tanie w eksploatacji. Co istotne, tego rodzaju sól jest przeznaczona nie tylko do zmiękczaczy, ale również filtrów multifunkcyjnych (zazwyczaj nie tylko zmiękczają, ale też oczyszczają wodę z nadmiaru żelaza, chloru i manganu).
Przypominamy, że korzystanie z odpowiedniej soli zapewnia lepszą pracę zmiękczacza, a także wpływa na jego żywotność (oraz samego złoża filtrującego). Z tego powodu zalecamy kupno sprawdzonych produktów. Posiadamy w ofercie sól tabletkową, która sprawdzi się doskonale w przypadku większości stacji zmiękczających na rynku. Co więcej, mamy w ofercie również sporo wysokiej jakości urządzeń filtracyjnych, takich jak wspominane zmiękczacze, a także odżelaziacze, filtry multifunkcyjne czy zestawy do odwróconej osmozy. Nasi pracownicy świadczą też profesjonalne doradztwo, dlatego każdy klient może liczyć na produkty dobrze dopasowane do swoich potrzeb.