Mimo że woda może wydawać się jednym z najmniej złożonych związków chemicznych, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Może ona zawierać wiele składników - w związku z tym wiele osób nie wie, które substancje warto zachować, a których najlepiej jest się jak najszybciej pozbyć. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku siarczanów w wodzie. Szkodliwość tych związków wciąż jest popularnym tematem, który wzbudza wiele wątpliwości. W tym artykule dowiesz się, jak podejść do kwestii siarczanów w wodzie mineralnej.
Aby dowiedzieć się, czy siarczany w wodzie mineralnej faktycznie są groźne i czy trzeba je usunąć, należy najpierw nieco bliżej przyjrzeć się tym związkom. Od ich charakterystyki zależy przecież to, czy są one szkodliwe dla zdrowia, czy może ich usuwanie wcale nie jest wskazanym działaniem.
Czym są więc siarczany w wodzie? Mimo że o siarczanach może nie mówić się zbyt wiele na co dzień w kontekście kranówki, to warto zauważyć, że są to jedne z najbardziej powszechnych składników. Siarczany w wodzie znajdują się więc praktycznie zawsze, a jest to spowodowane bezpośrednio sposobem, w jaki powstają.
Dla większości osób, a szczególnie tej grupy, która nie interesuje się kwestiami związanymi z czystością wody, aspekt występowania w niej różnych związków może okazać się niezrozumiały. Warto jednak wiedzieć, że obecność większości związków zawartych w wodzie uwarunkowana jest naturalnymi procesami, które zachodzą bez pomocy z zewnątrz.
Możesz zastanawiać się, jak siarczany w wodzie pitnej znalazły w ogóle swoje miejsce. Tego typu związki trafiają do wód w sposób naturalny. Jest to bezpośrednio związane z procesem wymywania skał osadowych czy też ługowania gleby. To naturalne kroki, które nie są sztucznie inicjowane. Podobnie jest z siarczanami w wodzie, które dostają się tam dzięki procesowi utleniania siarczków metali ciężkich. W takich sytuacjach pierwiastki te są następstwem naturalnych procesów, a więc ich obecność również jest jak najbardziej naturalna.
Kolejnym przykładem naturalnego występowania siarczanów w wodzie, jest ich obecność w opadach atmosferycznych. Droga przejścia siarczanów jest dość prosta - najpierw, razem z deszczem lub śniegiem, dostają się one do gleb oraz wód powierzchniowych, a następnie do wód podziemnych.
Nie zawsze jednak jest tak, że siarczany w wodzie mineralnej znajdują się tam tylko w następstwie naturalnych procesów. Często zdarza się również, że ich obecność bezpośrednio spowodowana jest również działalnością człowieka. To dość częsta sytuacja, szczególnie w pewnych rejonach w konsekwencji bliskiego sąsiedztwa zakładów produkcyjnych czy kopalni. Siarczany w wodzie często są następstwem spływania do wód ścieków komunalnych czy wód kopalnianych.
Wiesz już, czemu zawdzięczamy obecność siarczanów w wodzie. Charakterystyka tych związków oraz droga, jaką mogą przejść, prowadzi bezpośrednio do jednego pytania, związanego z ich domniemaną szkodliwością. Siarczany w wodzie pitnej mogą budzić szczególne wątpliwości, związane z ich wpływem na zdrowie.
Nie da się ukryć, że istnieją wody, które wręcz promują się wysoką zawartością siarczanów. Rzeczywiście ich obecność może być zbawienna dla organizmu, jednak tylko w określonych przypadkach. Siarczany w wodzie mineralnej mogą okazać się szczególnie przydatne dla osób borykających się z problemami jelit, a także funkcjonowaniem metabolizmu. Wysokiej jakości woda zawierająca odpowiednią zawartość siarczanów może przyczynić się do poprawy samopoczucia oraz pracy układu pokarmowego.
Jak w przypadku wszystkich innych związków obecnych w wodzie, norma obowiązuje również w przypadku siarczanów. Szkodliwość jest więc uzależniona od tego, czy norma zostanie zachowana, czy też przekroczona. Spożycie wody z zawartością siarczanów może być korzystne, szczególnie dla osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi wymienionymi wcześniej lub chcą po prostu usprawnić działanie swojego metabolizmu. Warto jednak pamiętać, że spożywanie siarczanów w wodzie pitnej może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego, jeśli będzie ich zbyt dużo. Istnieją określone wytyczne, co do zawartości siarczanów w wodzie. Norma powinna wynosić od 250 do 600 mg/l.
Mimo że siarczany w wodzie pitnej w określonych przypadkach mogą być wskazane do spożycia, to często zdarza się również, że ich obecność ma zły wpływ na funkcjonowanie urządzeń domowych. Zbyt dużą zawartość siarczanów w wodzie można zauważyć np. poprzez plamy na ubraniach, powstałe po praniu. Jak pozbyć się w takiej sytuacji tych substancji? Do ich usuwania służy system odwróconej osmozy, którego urządzenia dostępne są w naszym sklepie.