Zanieczyszczona woda z kranu może zniechęcać swoim smakiem, zapachem, a w skrajnych przypadkach powodować różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Z tego powodu warto jest zainwestować w specjalne akcesoria, które ją oczyszczą. Jakie są rodzaje filtrów do wody i jakie jest ich zastosowanie?
Różne rodzaje filtrów do wody są stosowane przede wszystkim w sytuacji, kiedy dostępna w domu ciecz jest zanieczyszczona lub odstrasza swoim specyficznym smakiem bądź niepożądanym zapachem (czysta woda jest neutralna w smaku i zapachu). Najczęściej nie ma konieczności instalowania filtrów osobno do każdego kranu czy prysznica, ponieważ w większości domów filtrowanie jest stosowane w celu poprawy właściwości wody pitnej, a więc usunięcia z niej kamienia i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
Zastosowanie filtrów do wody może więc być związane z poprawą jakości wody pitnej, ale nie tylko. W wielu przypadkach konieczne jest oczyszczenie jej przy samym ujęciu, na co często decydują się osoby, które chcą cieszyć się czystą wodą również w czasie kąpieli. Jakość wody decyduje też o żywotności sprzętów gospodarstwa domowego, np. żelazka czy pralki. Warto mieć świadomość, że dobrze oczyszczona ciecz zmniejsza ilość detergentów potrzebnych do pracy urządzeń, np. proszku do prania czy płynów do naczyń, co pozwala ograniczyć koszty.
Najprostszymi akcesoriami do filtrowania wody są dzbanki i butelki filtrujące. Należy też wspomnieć o filtrach montowanych pod zlewem czy poszczególnych sprzętach (np. pralkach), a także zaawansowanych urządzeniach, które umieszcza się na głównym ujęciu, by woda była czysta w całym domu.
Filtry z węglem aktywnym cieszą się niemałą popularnością. Eliminują zanieczyszczenia organiczne, a więc różnego rodzaju bakterie czy pierwotniaki. Najczęściej używa się je do uzdatniania wody pitnej. Węgiel aktywny usuwa także zapach chloru. Z czasem właściwości filtra pogarszają się, dlatego należy go regularnie wymieniać. Na szczęście w przypadku wielu modeli nie trzeba robić tego często.
Filtry mechaniczne są swego rodzaju sitem. To rozwiązanie sprawdzi się w domach ze starszymi instalacjami, ponieważ wspomniane sita filtrują drobiny o wielkości 1 mikrona, dzięki czemu nie przepuszczają rdzy czy drobnego piasku. Trzeba pamiętać, że z racji swojego działania, filtry te wymagają okresowego czyszczenia. Popularne na rynku urządzenia są jednak wyposażone w systemy regenerujące, dzięki czemu praca produktu staje się w pełni automatyczna i bezobsługowa.
Filtry z odwróconą osmozą to przede wszystkim rozwiązanie uniwersalne. Zastosowanie produktów tego rodzaju umożliwia oczyszczenie zarówno wody wodociągowej, jak i studziennej. Co istotne, produkty te są wyposażone we wspomniane filtry mechaniczne oraz węglowe, a także wzbogacone o filtrację osmotyczną. Za sprawą specjalnej membrany redukcja zanieczyszczeń sięga niemal 100%, dlatego z wody usuwane są bakterie, wirusy i metale ciężkie. Co prawda wydajność takich filtrów jest mniejsza, jednak z tego powodu zbierają one oczyszczoną wodę w specjalnych zbiornikach. Warto pamiętać, że filtry z odwróconą osmozą są wyjątkowo dokładne, dlatego usuwają z wody również minerały. Z tego względu często poleca się inwestycję w mineralizator, który wzbogaci ją o pożądane składniki.
Zmiękczacze wody to nic innego jak filtry usuwające nadmiar węglanu wapnia, który objawia się charakterystycznym (zwykle białym) nalotem osadzającym się na kranach, czajnikach czy innych sprzętach tego typu. Rodzaje tych filtrów do wody są zależne od miejsca podłączenia - mogą się znaleźć przy ujęciu lub przy konkretnym urządzeniu. Warto wspomnieć, że nadmiar kamienia w instalacji może prowadzić do pogorszenia się stanu skóry oraz włosów, a w skrajnych przypadkach powodować kamicę nerkową.
Co ciekawe, jednym z rodzajów filtrów do wody są specjalne lampy emitujące światło UV. Promieniowanie ultrafioletowe może się kojarzyć negatywnie - źle działa na naszą skórę, jednak w tym przypadku fale znajdują się w kontrolowanych warunkach i działają tylko na wodę, usuwając z niej szkodliwe substancje, takie jak patogeny, wirusy oraz bakterie. W wielu przypadkach poleca się umiejscowienie lampy zaraz po filtrze węglowym.
Zanieczyszczenia związane ze zbyt dużą ilością żelaza i manganu w wodzie można rozpoznać równie łatwo, co w przypadku kamienia. W tym przypadku jednak np. na kranach pojawiają się rdzawe zacieki, a nie białe. Filtry do wody tego rodzaju są umieszczane najczęściej przy ujęciach wody.
W naszej ofercie znajdują się filtry z odwróconą osmozą, filtry mechaniczne, węglowe, lampy UV i nie tylko. Zajmujemy się dystrybucją urządzeń wysokiej jakości, które są doceniane na rynku za swoją skuteczność. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.