Niestety, w większości polskich domów spotyka się twardą wodę, która jest negatywnym zjawiskiem, dlatego warto mieć świadomość na temat jej stopnia twardości, żeby podjąć ewentualne kroki celem jej zmiękczenia. W takim razie jak sprawdzić twardość wody. W niniejszym tekście znajdziesz zarówno domowe, jak i profesjonalne sposoby.
Woda twarda to taka, która zawiera podwyższoną zawartość magnezu i wapnia. Pierwiastki te odkładają się w postaci osadu na różnych sprzętach, jednocześnie powodując zapychanie się przewodów (np. w ekspresie lub żelazku), co w niektórych przypadkach może prowadzić do usterek, a nawet trwałego uszkodzenia. Kamień w wodzie źle działa również na skórę (u małych dzieci może nawet wywołać egzemę) oraz włosy (zmniejsza ich odporność i potęguje wypadanie, osłabia także koloryt).
Istnieje wiele sposobów na szybkie rozpoznanie tego zjawiska. Jakie są oznaki twardej wody? Przede wszystkim należy wyróżnić charakterystyczny, biały osad, który najczęściej pojawia się na armaturze kuchennej czy posiadanych sprzętach AGD. Chodzi na przykład o ekspres do kawy, żelazko, pralkę, czajnik czy zmywarkę. Niestety, obniża to żywotność urządzeń, a przy tym może sprawić, że kawa czy herbata będą mniej smaczne, a wyprana odzież nie zostanie oczyszczona w pełni.
Inne oznaki twardej wody to zły stan włosów. Kamień tworzy na nich niedostrzegalną warstwę, która unosi łuski, przez co mogą się wydawać wyblakłe, a przy tym wysuszone i nie będą się dobrze układać. Niestety, w wielu przypadkach można do tego dodać także nadmierne wypadanie.
Twarda woda znacznie obniża skuteczność detergentów. Z tego powodu można zauważyć, że np. naczynia ze zmywarki nadal nie są do końca umyte, podobnie ubrania po wyjęciu z pralki. Konieczne jest stosowanie większej ilości środków czystości, także w kąpieli. Tak więc nie dość, że kamień źle działa na włosy, to jeszcze konieczne jest używanie większej liczby kosmetyków (odżywek, masek etc.).
Ciekawym sposobem jest użycie detergentu i butelki z wodą. Odmierz 360 ml płynu i wlej go do butelki, a następnie dodaj 10 niedużych kropli mydła. Później zakręć naczynie i potrząsaj nim przez chwilę. Jeżeli na tafli nie wytworzyła się gęsta piana, to Twoja woda jest najpewniej dosyć twarda. Dodaj więcej mydła (po 5 kropel) i powtarzaj czynność do uzyskania puszystej piany na powierzchni. 20-30 to już woda twarda, natomiast powyżej 40 to bardzo twarda. To jednak wyłącznie test poglądowy, dlatego znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych pasków. Wspomniany pasek zanurza się w próbce wody i porównuje wynik z tabelą (producenci stosują różne skale).
Można także skorzystać z takich rozwiązań, jak testery kropelkowe. Zestaw zwykle składa się z odczynnika, pojemnika na wodę oraz strzykawki. Badanie jest bardzo proste - należy pobrać i umieścić w naczyniu 5 ml próbki, a później dodać jedną kroplę preparatu i wstrząsnąć. Jeżeli kolor zmieni się na zielony, to ciecz jest miękka, jednak kiedy będzie czerwony, to dodaj kolejną kroplę odczynnika i ponownie wstrząśnij naczyniem. Im więcej kropli musisz użyć, tym gorszy jest stan twardości próbki. Po porównaniu obranych działań do instrukcji otrzymasz wynik w skali niemieckiej - 1°N = 17,86 mg CaCO3 w 1 l/H2O. Jeśli będzie to powyżej 11,2 °N, to konieczne jest zmiękczenie wody.
Zawsze możesz również skorzystać z pomocy laboratorium. To najbardziej profesjonalny sposób na dowiedzenie się, jaki jest stan wody w danej instalacji. Może to być szczególnie istotne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wymagającej kontroli SANEPIDu. Wspomniana instytucja zajmuje się przeprowadzaniem dokładnych testów, dlatego zlecając jego wykonanie możesz nie tylko dowiedzieć się, jaka jest twardość Twojej wody, ale też poznać jej kompleksowy skład, co czasami także umożliwia wykrycie różnych niebezpiecznych związków.
Twarda woda nie jest niebezpieczna, jeśli sprawa dotyczy spożycia - magnez oraz wapń nie mają negatywnego wpływu na organizm. Jednakże konieczność stosowania większej ilości detergentów oraz zły wpływa na posiadany sprzęt AGD sprawiają, że posiadanie w instalacji twardej wody jest zwyczajnie nieopłacalne. Z tego powodu warto skorzystać ze zmiękczacza. Jest to urządzenie, które jest instalowane przy głównym zaworze w budynku i zachodzi w nim wymiana jonowa - jony wapnia i magnezu są zamieniane na jony sodu.
Nasza firma posiada w ofercie wiele urządzeń do zmiękczania wody, które wyróżniają się wieloletnią żywotnością i przede wszystkim skutecznością. Proponujemy też doradztwo w zakresie wyboru najlepszego modelu pod kątem ilości użytkowników budynku oraz wygody stosowania. Wspieramy klientów na każdym etapie współpracy - nie tylko sprzedajemy, ale świadczymy usługi serwisowe. Zapraszamy!