logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Napowietrzanie wody- na czym polega i co daje?

Opublikowano: 24 czerwca 2021

Uzdatnianie wody jest bardzo istotnym procesem, który wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo osób korzystających z owej cieczy w danym obiekcie. Warto zdawać sobie sprawę, że niektóre procesy wyróżniają się prostotą i jednym z nich jest napowietrzanie wody. Po co się je wykonuje i na co konkretnie wpływa?

Niezależnie od tego, czy woda pochodzi ze studni, czy wodociągu, to potrzebuje ona uzdatnienia. W pierwszym przypadku zajmują się tym dostawcy, jednak zanim ciecz dopłynie do naszego kranu, może nadal mieć styczność z potencjalnie niebezpiecznymi substancjami (szczególnie w przypadku starej instalacji). Z tego powodu konieczne jest zastosowanie kilku urządzeń, spośród których szczególnie ciekawym jest aerator do napowietrzania wody.

Aerator - do czego służy?

Napowietrzanie wody pitnej jest jednym z licznych procesów służących do uzdatniania tej substancji. Aeracja jest szczególnie wskazana w przypadku podwyższonej zawartości manganu i żelaza w cieczy.

Wspomniane pierwiastki powodują zmianę barwy wody, zazwyczaj na żółtą, a w skrajnych przypadkach nawet na brunatną. Jest to problem przede wszystkim natury estetycznej, jednak warto wiedzieć, że znacznie przekroczony poziom tych minerałów w wodzie może prowadzić do uszkodzeń instalacji wodnej, jak i różnych sprzętów, a także plamić jasną odzież w praniu.

Aerator do wody natomiast w bardzo prosty sposób oczyszcza ciecz. Mianowicie, żelazo i mangan, a także siarka są niestabilnymi pierwiastkami, które zostają w prosty sposób usuwane przez powietrze. Aeracja wody pitnej zapobiega również negatywnym zmianom smaku i zapachu, dlatego poprawia jej właściwości organoleptyczne.

Jak działa natlenianie wody?

Napowietrzanie wody pitnej sprawia, że znajdujące się w cieczy mangan i żelazo zmieniają swój stan z rozpuszczonego na nierozpuszczony, dzięki czemu znacznie łatwiej jest odfiltrować wspomniane pierwiastki. Aeracja wody jest oparta o działanie zróżnicowanych urządzeń. W przypadku opisywanego odżelaziania i odmanganiania często tlen jest dostarczany przed wpłynięciem cieczy do kolumny ze złożem. Dzięki temu wytrącone cząstki zatrzymują się na złożu, z którego są wypłukiwane i trafiają do kanalizacji.

Napowietrzacz wody jest także przydatny w przypadku cieczy o, która charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem zgniłych jaj. Warto wiedzieć, że jest to zjawisko związane z obecnością siarkowodoru. Jest to spowodowane rozkładem materiału organicznego przy braku tlenu. Sytuacja dotyczy przede wszystkim naturalnych źródeł wody, czyli na przykład ujęć podziemnych (wody studziennej). Z tego powodu napowietrzanie jest konieczne szczególnie w przypadku wody pitnej, ale to nie wszystko, ponieważ wysoka zawartość siarkowodoru może przyspieszać korozję, która z kolei atakuje instalacje oraz zbiorniki. Zastosowanie napowietrzacza powoduje utlenienie się H2S do siarczanów, ograniczone zostaje też prawdopodobieństwo rozwoju bakterii beztlenowych.

Aerator do napowietrzania wody jest wskazany także dla miłośników akwarystyki. Niewielkie pompy montuje się w akwariach po to, by zapewnić właściwe środowisko znajdującym się tam organizmom. Ryby potrzebują tlenu, aby następnie wydalić CO2, które z kolei jest później pobierane przez rośliny wodne. W środowisku naturalnym zachodzi to automatycznie, jednak w niewielkich zbiornikach konieczne jest pewne “wsparcie”.

Napowietrzacz wody do kranu - perlator

Okazuje się, że napowietrzacz do kranu, zwany inaczej perlatorem, pozytywnie wpływa na zużycie cieczy. Przypominamy w tym miejscu, że ograniczenie zużycia wody jest bardzo korzystne dla środowiska! Jak więc działa taki miniaturowy aerator? Jest to małe sitko, które montuje się przy zlewce.

Do płynącej wody dochodzi cała masa pęcherzyków powietrza, które zwiększają jej objętość i rozproszenie. Tym samym zużywa się jej 15% mniej! Perlator montuje się najczęściej w kranach kuchennych i łazienkowych, często także w słuchawkach prysznicowych. Nie zaleca się jednak stosowania go w przypadku kranu w wannie - znacznie wydłuża czas napełniania.

Napowietrzanie wody - lepsza woda w ekologiczny sposób

Jak widać, napowietrzenie wody jest stosunkowo prostym procesem, który jednocześnie daje świetne efekty w dziedzinie uzdatniania. Usuwanie manganu, żelaza i siarkowodoru znacznie poprawiają właściwości organoleptyczne cieczy, ale jednocześnie bezpieczeństwo korzystania z niej, co jest szczególnie istotne w przypadku wody pitnej. By odpowiednio wybrać konkretne rozwiązanie związane z natlenianiem, warto zbadać jakość swojej wody, dlatego zalecamy wykonanie badania (zleca się je np. laboratorium w sanepidzie).

Jeśli zastanawiasz się, jak napowietrzyć wodę w swoim domu, to zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści mogą dla Ciebie znaleźć odpowiednie rozwiązanie i zaproponować konkretne urządzenia, które na pewno sprawdzą się w swojej roli. Możesz liczyć na wysoką jakość i niezawodność.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ