logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Na czym polega regeneracja w zmiękczaczach wody?

Opublikowano: 10 lipca 2021

Zmiękczacze wody są coraz bardziej popularnymi urządzeniami, przede wszystkim z powodu rosnącej świadomości na temat potencjalnie szkodliwego działania twardej cieczy. Urządzenia te są wyjątkowo skuteczne w swojej roli, jednak wymagają cyklicznego procesu regeneracji. Jak przebiega i na czym polega regeneracja zmiękczacza wody oraz co ile powinno się ją wykonywać?

Regeneracja zmiękczacza wody - zacznijmy od zmiękczania

Żeby zrozumieć ideę procesu regeneracji zmiękczacza wody, warto dowiedzieć się więcej na temat samego zmiękczania. Wspomniane urządzenie jest wyposażone w tzw. złoże jonowymienne, które tworzy się najczęściej z żywicy - to ona odpowiada za filtrację. Żywica ta jest “naładowana” jonami sodu. Twarda woda z kolei jest związkiem chemicznym bogatym w jony magnezu oraz wapnia (to wspomniane pierwiastki tworzą charakterystyczny, biały osad). Kiedy woda przepływa przez złoże, następuje wymiana - jony wapnia i magnezu zatrzymują się na żywicy, natomiast ta oddaje jony sodu.

Po stosunkowo niedługim czasie złoże zmniejsza swoją efektywność, ponieważ jony sodu są w dużym stopniu wypłukiwane oraz tamowane przez jony magnezu i wapnia. Z tego powodu spada skuteczność urządzenia, a więc konieczna jest regeneracja żywicy jonowymiennej.

Regeneracja zmiękczacza wody - na czym polega?

Regeneracja w zmiękczaczach wody działa w zasadzie niczym odwrócone zmiękczanie. Zanim do niej dojdzie, urządzenie musi być wyposażone w specjalną substancję regenerującą, którą jest chlorek sodu, czyli zwyczajna sól! Oczywiście, słowo “zwyczajna” nie jest do końca właściwe, ponieważ powinna być to sól tabletkowa - drobna sól kuchenna mogłaby zatkać maszynę i doprowadzić do poważnych usterek.

Dzięki soli tabletkowej urządzenie wytwarza solankę, którą następnie przepłukuje złoże jonowymienne. Zachodzi wtedy proces, w którym jony magnezu i wapnia są wypłukiwane z żywicy, a ta z kolei ponownie jest ładowana jonami sodu. Odpad (wypłukany magnez i wapń) z kolei trafiają do ścieków.

Zmiękczacz wody - co ile regeneracja?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od tego, jak zostało skonstruowane dane urządzenie (np. ile żywicy znajduje się w środku), a także jaki jest stopień jego eksploatacji. W przypadku pięcioosobowej rodziny, zmiękczacz wody wymagać będzie regeneracji znacznie częściej, niż w domu zamieszkałym tylko przez parę (oczywiście przy tym samym modelu urządzenia).

Nowoczesne urządzenia posiadają jednak bardzo wygodne rozwiązanie. Mianowicie, głowica sterująca jest tak zaprogramowana, żeby planować regenerację i wykonywać ją automatycznie. To szczególnie ułatwiająca życie cecha od strony użytkowej, ponieważ domownicy muszą pamiętać jedynie o cyklicznym uzupełnieniu soli tabletkowej. Kosztuje ona około 1-2 zł za 1 kg, dlatego zmiękczacze wody są stosunkowo tanie w eksploatacji.

Zmiękczacz wody - regeneracja na trzy sposoby

Wyróżnia się trzy sposoby, dzięki którym przywraca się właściwości złoża, którym jest żywica jonowymienna. Regeneracja najprostsza nazywana jest czasową. Urządzenie programuje się, żeby przepłukało złoże solanką np. co pięć dni. Nie jest to jednak najbardziej wydajne rozwiązanie, ponieważ nie uwzględnia faktycznego zużycia wody.

Regeneracja objętościowa jest znacznie bardziej wydajna, ponieważ uruchamia wspomniany proces po uzdatnieniu określonej ilości wody. Wartość jest obliczana na podstawie wydajności złoża filtracyjnego.

Regeneracja objętościowo-logiczna uwzględnia parametry, takie jak średnie dzienne zużycie wody. Ta informacja pozwala obliczyć, kiedy konkretnie złoże będzie wymagało regeneracji.

Warto zaprogramować urządzenie w taki sposób, by regeneracja żywicy jonowymiennej nie odbywała się w środku dnia. Wiąże się to z faktem, że podczas przepłukiwania złoża solanką nie następuje proces odkamieniania. Co ciekawe, nowoczesne zmiękczacze w tej sytuacji uruchamiają funkcję by-pass, która polega na przepuszczeniu do instalacji wody twardej, żeby domownicy nie zostali nagle “odcięci”. Poleca się jednak ustawienie sterownika tak, by regeneracja miała miejsce np. o 3 w nocy.

Wymiana żywicy w zmiękczaczu

Wymiana złoża w zmiękczaczu również może być potrzebna. Mianowicie, każda regeneracja w pewnym, co prawda niewielkim stopniu osłabia właściwości filtracyjne żywicy. Z tego powodu wymiana jonitu (żywicy jonowymiennej) jest konieczna, ale raz na kilka lat. Złoże zazwyczaj cechuje się żywotnością wynoszącą około 10 lat, a niektóre urządzenia są wyposażone w żywicę, która może skutecznie zmiękczać wodę przez 20 lat. Faktyczna żywotność jednak w dużym stopniu jest zależna od konkretnego zanieczyszczenia cieczy dochodzącej do obiektu.

W naszej ofercie możesz znaleźć wydajne urządzenia wyposażone w złoża wyróżniające się długą żywotnością. Posiadamy także materiały eksploatacyjne, takie jak sól tabletkowa. Możemy Ci również pomóc w wyborze zmiękczacza dobrze dopasowanego do wymagań Twojego gospodarstwa domowego.

zmiekczacze wody
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ