logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Mity na temat wody gazowanej

Opublikowano: 16 września 2021

Woda to podstawowy element każdego organizmu, także ludzkiego, zwłaszcza, że nasze ciała w większości składają się właśnie z tego płynu. Najczęściej jest to woda w jej formie niegazowanej, mineralnej lub źródlanej. Oprócz tego, od czasu do czasu można znaleźć płyny pochodzące z różnych miejsc na świecie np. lecznicze lub inne, które charakteryzują się różnymi stężeniami minerałów, a także smakiem. Jednakże zaraz obok standardowych wód niegazowanych, w każdym sklepie spotykamy także wodę gazowaną. Powstaje w wyniku wysycenia dowolnej wody pozbawionej gazu dwutlenkiem węgla. Na rynku można spotkać wiele tego rodzaju produktów, charakteryzujących się różnym stopniem nasycenia, czyli różną mocą nagazowania.

Wokół wody gazowanej, przez wiele lat jej obecności w sprzedaży na całym świecie, powstało wiele mitów. W tym artykule nie tylko staramy się je obalić, ale także wyjaśnimy jej faktyczny skład, zalety oraz wady. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dalszą treścią tego wpisu.

Woda gazowana - mity

Zmyślonych historii dotyczących wody gazowanej jest naprawdę wiele, jednak w tym artykule skupimy się wyłącznie na tych najpopularniejszych.

Pierwszym i jednym z najczęściej powielanym mitem, który dotyczy wody z bąbelkami, jest to, iż jej spożywanie może mieć negatywny wpływ na odchudzanie. Wprawdzie napoje gazowane nie sprzyjają zrzucaniu zbędnych kilogramów, to problem ten nie bierze się z zawartości dwutlenku węgla w samym napoju, a w ogromnych wręcz ilościach cukru, które się w nim znajdują. Sama woda gazowana nie tylko nie szkodzi odchudzaniu, ale nawet pomaga utrzymać organizm w dobrym stanie - zawartość dwutlenku węgla sprawia, że woda oczyszcza organizm z niektórych toksyn, a także lepiej nawadnia po intensywnym wysiłku fizycznym, dlatego też tego typu płyn jest nawet zalecany osobom, które ciężko trenują.

Kolejną fałszywą i zarazem  bardzo często powielaną informacją jest to, że spożywanie wody gazowanej może wywoływać osteoporozę. Jest to niezgodne ze stanem faktycznym, ponieważ to dosyć skomplikowane schorzenie, objawiające się znikaniem wapnia z kości, jest spowodowane nadmiarem sodu i fosforu w spożywanych na co dzień potrawach, a także niedoborem magnezu oraz witaminy D. Co więcej, wody gazowane zazwyczaj są bogato zmineralizowane, a więc zawierają wszystkie wymienione powyżej pierwiastki, z czego wynika, że pijąc wodę gazowaną nie tylko ich nie usuwamy, ale wręcz je uzupełniamy.

Nie wiadomo kiedy i skąd wzięło się także przeświadczenie, że częste spożycie wody gazowanej ma bardzo negatywny wpływ na ogólny stan naszego zdrowia. To także błąd, ponieważ zawartość dwutlenku węgla w wodzie gazowanej była wielokrotnie badana przez specjalistów i uzyskane przez nich wyniki były jednoznaczne, a picie wody gazowanej w żaden sposób nie oddziałuje negatywnie na ludzki organizm. Z resztą, gdyby wynik takich badań był inny, to dziś istniałyby grupy ludzi, bojkotujących picie wody gazowanej, a wiele sieci handlowych rozważałoby wyłączenie tego produktu ze sprzedaży. Co więcej, woda gazowana działa całkowicie odwrotnie, zwłaszcza że w niektórych przypadkach jej spożycie jest nawet bardziej wskazane, niż picie wody niegazowanej! Woda z bąbelkami jest powszechnie zalecana m.in. do leczenia nadkwasoty żołądka czy na problemy z poprawną pracą jelit, a także w przypadku schorzeń dróg moczowych. Jak więc wyraźnie widać, woda gazowana jest całkowicie zdrowa.

Ostatnim z przedstawionych przez nas mitów będzie ten o niszczeniu szkliwa przez wodę gazowaną. Podobnie jak w przypadku podejrzeń o utrudnianie zrzucenia wagi, w tym przypadku również jest to całkowita nieprawda, a takie przeświadczenie powiązane jest z wodą gazowaną tylko dlatego, że stanowi podstawę dla wielu słodkich napojów, które faktycznie mają destrukcyjny wpływ na szkliwo wręcz, jednak jest to spowodowane olbrzymią wręcz ilością cukru w składzie, a nie dwutlenkiem węgla z wody. Niektórzy ludzie mogą się jednak kłócić, że woda gazowana jest przecież bardziej kwasowa niż niegazowana, co oczywiście jest prawdą, jednak aby doszło do uszkodzenia szkliwa po spożyciu takiej wody, trzeba ją trzymać w ustach przez bardzo długi czas, co jest przecież niekomfortowe i całkowicie niepotrzebne.

Mając wysokiej jakości dystrybutor wody gazowanej w domu zyskujesz łatwy dostęp do świetnej jakości wody!

Woda gazowana - czy warto ją pić?

Nasza odpowiedź na to pytanie brzmi - oczywiście że tak! W niniejszym artykule staraliśmy się obalić mit dotyczący wody gazowanej, przedstawiając przy tym potwierdzone naukowo argumenty. W ostatecznym werdykcie możemy stwierdzić, że spożywanie wody z bąbelkami jest nie tylko całkowicie bezpieczne, ale może mieć także pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i ogólny stan naszego zdrowia, dlatego też serdecznie ją polecamy.

butelki filtrujace
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ