Filtrowanie wody jest ostatnimi czasy coraz popularniejszym zagadnieniem, dlatego warto bliżej poznać poszczególne techniki oczyszczające, które powinny być dopasowane zarówno do potrzeb użytkowników budynku, jak i poszczególnych zadań. Z tego powodu zapraszamy do lektury - poznasz metody filtracji wody pod względem różnych zastosowań.
Warto mieć świadomość, że w wodzie mogą się rozwijać szkodliwe mikroorganizmy, a także można w niej znaleźć podwyższoną zawartość substancji, które mogą źle wpływać zarówno na organizm, jak i posiadane sprzęty AGD i inne rzeczy codziennego użytku. Tymczasem życie bez wody jest niemożliwe - każdy człowiek powinien wypijać codziennie około 2 litry tej cieczy. Dodatkowo codziennie wykorzystuję się ją w kuchni, podczas kąpieli i nie tylko. Niestety, korzystanie z zanieczyszczonej wody może być niebezpieczne, szczególnie w przypadku wody ze studni.
Zastanawiasz się, dlaczego filtracja wody ze studni jest tak ważnym zagadnieniem? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że woda studzienna (zarówno ze studni płytkiej, jak i głębinowej) może mieć styczność z różnego rodzaju zanieczyszczeniami i mikroorganizmami (np. jeżeli w pobliżu są pola uprawne, hodowle zwierząt). Z tego powodu rozwijać się w niej mogą takie bakterie, jak E. coli powodujące poważne zakażenia.
Woda z ujęć podziemnych w dużym stopniu może także zawierać nadmiar pierwiastków pokroju manganu, żelaza, siarki i nie tylko. Z tego powodu bardzo dobrym rozwiązaniem jest filtracja wody ze studni. By pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów, najlepszym i jednocześnie najprostszym sposobem jest kupno specjalnej lampy UV. Promieniowanie ultrafioletowe niszczy DNA bakterii, pozostawiając wodę nienaruszoną. Takie urządzenia instaluje się przy głównym ujęciu budynku. Filtracja wody w domu w przypadku studni powinna dotyczyć zainstalowania filtra mechanicznego, który normuje ciśnienie w instalacji i oczyszcza z drobinek piasku i innych zanieczyszczeń mechanicznych. Dobrym pomysłem są także filtry multifunkcyjne wyposażone w zaawansowane systemy filtrujące, które regulują zawartość kamienia, manganu, żelaza i innych substancji.
Nawet jeżeli woda w instalacji jest stosunkowo dobrej jakości, to nadal picie “kranówki” może się wiązać z gorszymi właściwościami organoleptycznymi (smakiem i zapachem). Dobrym i jednocześnie tanim sposobem na uporanie się z tym problemem jest filtracja wody za pomocą specjalnych dzbanków. Nie jest to jednak szczególnie wydajne rozwiązanie, zwłaszcza że woda z kranu często jest używana także do gotowania i zmywania. Co ciekawe, oczyszczenie wody zmniejsza zapotrzebowanie na środki czystości.
Filtracja wody z kranu o szczególnej popularności dotyczy tzw. odwróconej osmozy. Jest to metoda wykorzystywana w urządzeniu złożonych z kilku filtrów. Pierwszym z nich jest filtr mechaniczny (opisany wcześniej), kolejnym etapem jest filtracja wody na węglu aktywnym (węgiel rozpuszcza chlor, związki organiczne i metale ciężkie). Ostatni element to przepłynięcie wody przez specjalną membranę osmotyczną, której efekt daje 90-99,8% oczyszczenia. Z tego powodu warto stosować modele wyposażone dodatkowo w mineralizator, który uzupełnia wodę o korzystne dla zdrowia pierwiastki, takie jak magnez czy wapń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także jonizacja. Ta metoda filtracji wody dotyczy zagadnienia elektrolizy, dzięki czemu substancje zakwaszające organizm są oddzielone od wody pitnej, przez co zostają w niej wyłącznie korzystne minerały.
Akwarium jest szczególnym zbiornikiem, ponieważ to środowisko, w którym żyją ryby, rośliny i inne organizmy wodne. Z tego również powodu woda stosunkowo szybko się zanieczyszcza, dlatego konieczne jest zastosowanie filtracji. W przeciwnym razie ryby nie przetrwają. Filtracja wody w akwarium, podobnie jak w przypadku kranów, dotyczy osmozy. Urządzenia przeznaczone stricte do akwarystyki skutecznie oczyszczają wodę, a także ją zmiękczają. Ważnym dodatkiem jest filtr demineralizujący. Tego rodzaju urządzenia są szczególnie pożądane w przypadku akwariów morskich, krewetkariów czy zbiorników z paletkami.
Szczególnie często zaleca się filtrację wody na węglu aktywnym w postaci urządzenia montowanego przy głównym ujęciu budynku - zarówno w przypadku wody studziennej, jak i wodociągowej. Jak wspomnieliśmy wcześniej, węgiel usuwa mikroorganizmy, a przy tym zapewnia neutralny smak wody w całej instalacji.
Zmiękczanie wody również wymaga użycia specjalnych urządzeń, które często stosuje się przy głównym ujęciu w budynku, jednak czasami specjalne filtry usuwające kamień są montowane przed poszczególnymi kranami czy urządzeniami. Dzięki temu na armaturze oraz sprzęcie AGD nie zostają charakterystyczne, białe zacieki.