logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jakość wody - jak ją sprawdzić?

Opublikowano: 1 lipca 2021

Ludzki organizm składa się w 70% z wody, a w ciągu dnia w wyniku różnych procesów następują nawet kilkulitrowe straty. Trzeba je oczywiście uzupełniać. Przyjmuje się, że minimalna podaż wody w ciągu doby dla dorosłej osoby to 1,5 litra. Jest to wartość uśredniona, a zapotrzebowanie na wodę jest różne w zależności od organizmu i trybu życia. W każdym przypadku jest ona jednak niezbędna do życia, a jej jakość jest równie istotnym elementem. Woda musi spełniać wiele warunków, aby była zdatna do spożycia. Powinna być czysta i wolna od szkodliwych substancji. Oczywiście nie tylko spożywanie wody, ale również używanie jej do mycia twarzy czy całego ciała może mieć negatywne skutki, jeśli jest ona zanieczyszczona. Tak zwana woda twarda może mieć także niekorzystny wpływ na działanie urządzeń domowych, takich jak czajnik, zmywarka czy pralka. Z tego względu warto pamiętać, że monitorowanie stanu wody w gospodarstwie domowym jest niezwykle istotne. Ale jak sprawdzić jakość wody w kranie? Istnieje na to kilka sposobów.

Własna obserwacja

Najprostszym sposobem na wykrycie nieprawidłowości stanu wody jest użycie własnych zmysłów. W niektórych przypadkach już na pierwszy rzut oka zauważysz, że z wodą w Twoim kranie jest coś nie tak. Co powinno Cię zaniepokoić? Przede wszystkim kolor i mętność. Brązowy i żółty odcień wody świadczy najczęściej o rdzy osadzającej się na rurach, a mętność oznacza zbyt wiele minerałów. Kolejną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest obecność drobin i różnego rodzaju widocznych zanieczyszczeń, które wskazują na to, że w wodzie obecny jest kamień lub inne szkodliwe substancje. Następnym czynnikiem jest nieprzyjemny zapach wody, który sugeruje, że w wodzie znajdują się bakterie siarkowe i siarkowodór. Wszystkie te zmiany świadczą niestety o tym, że Twoja woda jest zanieczyszczona i może być niebezpieczna dla zdrowia.

Informacje od dostawcy

Każdy dostawca wody ma obowiązek sporządzać regularne raporty dotyczące stanu jakości dostarczanej wody w danym rejonie. Masz oczywiście pełne prawo do zapoznania się z takimi informacjami. Dlatego, jeśli nie są one udostępnione np. w Internecie, możesz skontaktować się z danym zakładem telefonicznie i uzyskać potrzebne informacje osobiście. Pamiętaj jednak, że raporty o stanie wody sporządzane są na podstawie danych z całego rejonu. Dlatego też ten sposób jest trochę mniej dokładny.

Testy domowe

Tym sposobem można rzetelnie ocenić jakość wody we własnym gospodarstwie, a nawet sprawdzić poziom stężenia poszczególnych substancji. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zestawy do testowania wody, takie jak jednorazowe paski oraz specjalne urządzenia wielokrotnego użytku. Przeprowadzenie domowego testu za pomocą paska jest banalnie proste. Wystarczy zanurzyć go w szklance wody lub przytrzymać bezpośrednio pod strumieniem, a następnie oznaczyć jego kolor na podstawie załączonej przez producenta instrukcji. Pamiętaj, aby test przeprowadzać zgodnie z zaleceniami, ponieważ tylko wtedy wynik będzie wiarygodny.

Testy laboratoryjne

Ostatnim z proponowanych przez nas sposobów na to, jak sprawdzić jakość wody, są testy laboratoryjne. Aby je wykonać, należy zgłosić się do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub innej specjalnej placówki, która zajmuje się tego typu badaniami. Wystarczy wypełnić formularz i dostarczyć samodzielnie pobraną próbkę wody. Ważne, aby została ona pobrana z kranu, którego używasz na co dzień. Do transportu próbki potrzebny jest też specjalny pojemnik. Wszystkie ważne informacje powinna przekazać Ci placówka, do której się zgłaszasz.

Jak polepszyć jakość wody?

No dobrze, wiesz już jak sprawdzić wodę w kranie, ale co Ci to da? Przecież musisz wiedzieć, jak sobie z tym problemem poradzić, prawda? My podpowiadamy, co możesz zrobić. Rozwiązaniem mogą okazać się różnego rodzaju specjalistyczne urządzenia, takie jak stacje uzdatniania wody, filtry zmiękczające, filtry prysznicowe i pralkowo-zmywarkowe oraz filtry wymienne do wody pitnej. Stacje uzdatniania wody to urządzenia, które swoim zakresem obejmują cały dom. Oczyszczają one i zmiękczają wodę, dzięki czemu jest ona zdatna do spożywania, a urządzenia AGD są bezpieczne. Filtry wymienne do specjalnych dzbanków oczyszczają wodę z bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń, a także poprawiają smak wody. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Proponujemy filtry różnego rodzaju zarówno do zmiękczania wody w całym gospodarstwie domowym, jak i wymienne filtry i dzbanki do przygotowywania wody pitnej. Wybierz opcję odpowiednią dla siebie i ciesz się wodą dobrej jakości.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ