logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jakie są najlepsze filtry do akwarium?

Opublikowano: 25 czerwca 2021

Kiedy zaczynasz swoją przygodę z akwarystyką, jest mnóstwo rzeczy, o które musisz zadbać, aby utrzymać zwierzęta i rośliny w dobrym stanie i rozwijać hodowlę. Jednym z najważniejszych aspektów, które utrzymują równowagę biologiczną w domowych zbiornikach, jest filtr. W akwarium odpowiada on za natlenienie wody i usuwanie z niej toksycznych produktów przemiany materii. Właśnie z tego względu jego wybór bezpośrednio wpływa na każdy organizm żywy znajdujący się w akwarium, tworząc przyjazny dla wodnego środowiska ekosystem. Pokazujemy, jakie są dobre filtry do akwarium i co powinno decydować o ich wyborze!

Filtr do akwarium - jaki wybrać?

Zanim przejdziesz do wyboru konkretnego modelu filtra, musisz poznać kilka podstawowych kryteriów wyboru. Jaki zatem filtr wybrać? Przede wszystkim, aby spełniał on swoją funkcję, musi być dopasowany do pojemności cieczy, jaką ma filtrować. Wysokiej jakości produkt przefiltruje trzykrotnie całą wodę w akwarium w ciągu godziny. Zwykle informację o wydajności podaje producent na opakowaniu urządzenia. Warto wybrać bardziej wydajne filtry i uregulować je do odpowiedniego poziomu samodzielnie, ponieważ możliwości filtra zmieniają się w zależności od jego wypełniania.

Jakie są rodzaje filtrów?

  • mechaniczne - to filtry, które zatrzymują mechanicznie wszelkie zanieczyszczenia. W środku wypełnia je gąbka lub wata syntetyczna. Aby filtr dobrze działał, musisz czyścić wkład ręcznie i odpowiednio często wymieniać go na nowy.
  • Biologiczne - filtry tego rodzaju odpowiadają za rozwój bakterii nitryfikacyjnych, tym samym przetwarzając składniki przemiany materii do formy przyswajalnej przez organizmy żywe.
  • Chemiczne - filtry, które usuwają szkodliwe związki z wody, np. metale ciężkie. Są szczególnie przydatne, jeśli do napełniania akwarium wykorzystujesz wodę z kranu

Filtry do akwarium wewnętrzne

Filtry wewnętrzne to wygodna opcja, którą zwykle wybierają początkujący akwaryści. Takie urządzenia sprawdzają się przy małych akwariach, ponieważ nie wywołują dużej cyrkulacji wody, a co za tym idzie, do dużych zbiorników będą zbyt mało wydajne. Ich ogromną zaletą jest łatwość użycia i czyszczenia oraz mało potrzebnego miejsca - w końcu filtr znajduje się wewnątrz akwarium.

Wśród filtrów wewnętrznych najczęściej spotyka się produkty gąbkowe, zbierające mechaniczne zanieczyszczania oraz filtry kaskadowe, które pobierają wodę, oczyszczają ją i oddają kaskadą do akwarium. Natomiast filtry wewnętrzne kubełkowe zapewniają filtrację biologiczną i można je myć stosunkowo rzadko. Nie można ich jednak używać w akwariach z pokrywą.

Filtry do akwarium zewnętrzne

W akwariach powyżej 60 litrów należy używać filtrów zewnętrznych. Są bardziej wydajne od wewnętrznych oraz, co istotne, można je wypełniać zazwyczaj dowolnym wkładem, tym samym dostosowując ich właściwości do własnych potrzeb. Na filtr zewnętrzny należy wyznaczyć miejsce poza akwarium, w odpowiedniej odległości od poziomu wody. Filtry zewnętrzne wymagają rzadszego czyszczenia niż filtry wewnętrzne.

Filtry zewnętrzne przelewowe, inaczej zwane kaskadowymi, to rozwiązanie odpowiednie dla dużych zbiorników, w których cyrkulacja wody nie jest pożądana. Niekiedy pracują one głośno, co nie każdemu odpowiada. Można je wypełnić zarówno wkładem biologicznym, jak i chemicznym. Filtry posiadają też wkład filtrujący mechaniczne zanieczyszczenia.

Filtry kubełkowe są jednymi z najbardziej zaawansowanych urządzeń akwarystycznych. Są montowane pod akwarium, gdzie łączy się je rurami ze zbiornikiem. Filtry kubełkowe charakteryzują się dużą wydajnością i pojemnością. Nie wymagają częstej wymiany. Ich dużym plusem jest miejsce na elementy do czyszczenia chemicznego oraz biologicznego, dzięki czemu filtr oczyszcza wodę pod każdym aspektem. Ich wadą jest wysoka cena i duży pobór prądu, jednak w bardzo dużych zbiornikach ten rodzaj filtra jest bardziej wydajny niż przelewowy.

Jakie filtry do akwarium morskiego?

Akwarystyka morska wymaga bardziej zaawansowanych metod filtracji, dzięki którym można osiągnąć biotop odpowiadający organizmom morskim. W tym celu najwygodniej jest użyć filtra akwarystycznego działającego na zasadzie odwróconej osmozy. Takie urządzenie pozwala zmiękczyć wodę oraz stworzyć bazę pod organizmy słonowodne. Oprócz tego filtr oczywiście dogłębnie oczyszcza wodę i napowietrza ją. Co więcej, filtry tego typu mogą zdemineralizować wodę, co jest często konieczne, aby zapewnić przetrwanie organizmom morskim. Filtr RO usunie z wody bakterie, pirogeny, chemikalia, metale ciężkie itd. Bogatą ofertę filtrów akwarystycznych wykorzystujących odwróconą osmozę znajdziesz w naszym sklepie.

Pamiętaj, że filtr akwarystyczny musi być przede wszystkim dobrany do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Dużo zależy od rodzaju hodowanych organizmów oraz tego, czy hodowla ma być powiększana.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ