logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Opublikowano: 13 października 2021

Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Takie zjawisko jest spotykane w dużych miastach, wyróżniających się wysokim stężeniem smogu. Jednak nawet w mniejszych miejscowościach odstępstwo od normy może być duże. Z tego właśnie powodu warto kupić oczyszczacz powietrza. Jak działa to urządzenie i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.

W powietrzu znajduje się wyjątkowo dużo tzw. pyłu zawieszonego, jednego z głównych składników smogu - PM2.5 i PM10, a także tlenki siarki, tlenki azotu czy lotne związki organiczne. Ponadto powietrze w mieszkaniu może zawierać kurz oraz bakterie, zarodniki grzybów czy wirusy.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być szczególnie szkodliwe, zwłaszcza zawierającym pył PM10 i PM2.5. Cząsteczki PM10 dostają się do górnych dróg oddechowych i powodując poważne schorzenia. Niestety jeszcze bardziej niebezpieczne są cząstki PM2.5, ponieważ są na tyle małe, że przez pęcherzyki płucne są w stanie dostać się do krwiobiegu i atakować inne narządy. Pył zawieszony jest przyczyną nowotworów, a także licznych chorób płuc, na przykład POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc), ale też reakcji alergicznych. WHO potwierdza, że około ⅓ udarów mózgu powstaje właśnie przez zanieczyszczone powietrze.

Oczyszczacz powietrza - jak działa?

Oczyszczacz powietrza jest urządzeniem, pobierającym zanieczyszczone powietrze i emitującym czyste. Jak do tego dochodzi? Wewnątrz obudowy znajduje się system różnych filtrów, które w niektórych przypadkach umożliwiają oczyszczenie na poziomie 100%. Podstawowe modele są wyposażone w filtr mechaniczny, filtr HEPA i filtr węglowy. Często można się spotkać z dodatkowymi wkładami w postaci np. jonizatora czy lampy UV.

Filtr mechaniczny i filtr HEPA usuwają większe zanieczyszczenia, które są zatrzymywane na ich powłoce. Co ciekawe, wspomniany filtr HEPA niweluje cząsteczki o rozmiarze około 0,3 mikrona, a więc pyły, dym, pyłki roślin. Natomiast węgiel aktywny pochłania formaldehyd i usuwa metylobenzen i dimetylobenzen, niebezpieczne lotne związki organiczne. Sprzęt bardzo często jest w stanie pozbyć się także nieprzyjemnych i intensywnych zapachów, spowodowanych na przykład przez gotowanie czy palenie papierosów.

Bardziej zaawansowane modele są także wyposażone w dodatkowe udoskonalenia. Jednym z nich jest lampa UV. Światło ultrafioletowe posiada częstotliwości, skutecznie zabijające DNA wirusów oraz bakterii, a także inne zarazki. Ponadto profesjonalne urządzenia posiadają także jonizator, który dodatkowo poprawia jakość powietrza.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wybór oczyszczacza powietrza nie jest łatwy, ponieważ wiele zależy od aktualnego zanieczyszczenia powietrza, a także takich aspektów, jak metraż pomieszczenia czy też fakt, że domownik jest alergikiem. W każdym jednak przypadku zaleca się kupno modelu wyposażonego w kompleksowy system filtrów i jonizator. Nawet nie będąc alergikiem warto zadbać o jakość powietrza w domu, zwłaszcza mając małe dzieci.

Przy tworzeniu oczyszczaczy powietrza tworzy się specjalne symulacje, umożliwiające przekonanie się, jaka jest wydajność sprzętu pod kątem metrażu pomieszczenia. Warto pamiętać, że wartość podawana w kartach produktu jest maksymalna, dlatego nie powinno się jej przekraczać. Ponadto zalecamy zwrócenie uwagi nie tylko na powierzchnię w metrach kwadratowych, ponieważ ważna jest także wydajność pod względem filtracji powietrza w metrach sześciennych. To szczególnie istotne w kamienicach, cechujących się wysokimi sufitami, dlatego w tym przypadku pokój o powierzchni 30 m2 wymaga bardziej wydajnego urządzenia, niż pomieszczenie w bloku.

Ciekawym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza posiadające tryb automatyczny, a więc samodzielnie dobierające program działania na podstawie aktualnego poziomu i rodzaju zanieczyszczeń. Przydatną funkcją jest także wskaźnik zużycia filtrów, pozwalający zapobiec sytuacji, w której sprzęt nie będzie pracować efektywnie.

Zalecamy wybór urządzeń pracujących cicho. Niestety modele wątpliwej jakości posiadają głośne i z czasem irytujące wentylatory.

Oczyszczacz powietrza - ważne jest położenie urządzenia

Warto pamiętać o właściwym położeniu oczyszczacza powietrza. Zalecamy umieszczenie go mniej więcej w centralnej części pomieszczenia, jednak przy zbliżeniu do okien. To przez nie wnikają do mieszkania szkodliwe związki, dlatego będą od razu usunięte, zanim przedostaną się do dalszych części pomieszczenia. Zwykle oczyszczacz powinien być usytuowany na podłodze, ponieważ cięższe cząsteczki będą opadać, kładąc go na półce zmniejszymy jego wydajność.

Jaki oczyszczacz kupić? Sprawdź naszą ofertę

W ofercie można znaleźć różne oczyszczacze powietrza, wyróżniające się ciekawymi funkcjami i różnorodnymi zestawami filtrów oraz (zależnie od modelu) jonizatorem. Są energooszczędne i bardzo łatwe w obsłudze, ale przede wszystkim skutecznie usuwają zanieczyszczenia z powietrza. W razie jakichkolwiek wątpliwości, w wyborze pomoże Ci nasz konsultant.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ