Zanieczyszczone powietrze to plaga dzisiejszych czasów. Na szczęście świadomość na ten temat rośnie i coraz więcej osób wie, jak ważne jest oddychanie czystym powietrzem. Przekłada się to przede wszystkim na nasze zdrowie. W sposób szczególny zdają sobie z tego sprawę alergicy i astmatycy. W ich przypadku może dojść do zaognienia ich alergii, a to może skutkować rozwojem astmy oskrzelowej.
Oczyszczacze powietrza są wybawieniem dla alergików, bo dzięki nim mają szansę na czysty oddech chociażby w domu. Alergia może dawać wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak: katar, kaszel czy łzawienie oczu. Przebywanie w oczyszczonym powietrzu może wyciszyć naszą alergię. Oczyszczacze wychwytują z powietrza zanieczyszczenia, wirusy oraz alergeny, takie jak pył, kurz, roztocza czy pleśń. Tym samym ograniczają działanie alergii wziewnych, eliminując niebezpieczne patogeny. Niektórzy producenci posiadają nawet oczyszczacze przeznaczone dla alergików. Posiadają one specjalne certyfikaty, takie jak np. ECARF, co potwierdza usuwanie z powietrza alergenów wziewnych. Często mają one funkcje nawilżającą i jonizującą. Kluczowym elementem, który powinien zawierać oczyszczacz powietrza dla alergika jest filtr HEPA - najbardziej skuteczny w usuwaniu wspomnianych zanieczyszczeń oraz alergenów. Można go łatwo wymienić na nowy, gdy już się zużyje. Na uwagę zasługuje budowa tego filtra. Składa się on z tworzywa niezwykle wytrzymałego, np. włókna szklanego. Szacuje się, że skuteczność filtra HEPA oscyluje pomiędzy 85% a nawet 99,99%.
Na pewno wyposażony w filtr HEPA. Warto zwrócić uwagę na jego klasę. Najpopularniejsze są filtry E11-E13. Filtrują powietrze na poziomowe od 95 do nawet 99,95%. Ze substancjami gazowymi takimi jak: tlenki siarki i tlenki azotu świetnie radzą sobie filtry zawierające węgiel aktywny. Bywa, że są zestawiane z dodatkowymi substancjami, np. żelem krzemionkowym. Bez problemu poradzi sobie z zanieczyszczeniami tlenku azotu i siarki. Cennym udogodnieniem jest funkcja sterylizacji, bo ta w zestawieniu z jonizacją jeszcze lepiej radzi sobie z poprawą stanu powietrza. Kupując urządzenie, należy pamiętać, że musi być ono dostosowane do wielkości danego pomieszczenia. Jeśli posiada higrostat, to jest szansa, że nie dojdzie do zbyt dużego wzrostu wilgotności, a więc namnażania się pleśni i roztoczy.
Nawilżenie powietrza powinno być na poziomie 40-60%. Alergicy nie powinni przebywać tam, gdzie powietrze jest zbyt suche, ale niekorzystne jest dla nich również zbyt wilgotne powietrze. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz? Na pewno na to czy głośno pracuje, jakie ma tryby działania, czy posiada dodatkowe funkcje, czy jest łatwy w obsłudze i posiada stosowne certyfikaty. Kluczowym parametrem w oczyszczaczu jest CADR – mówi nam, ile tak naprawdę powietrza urządzenie oczyści w czasie jednej godziny pracy. Zdarza się, że producenci skupiają się tylko na przepływie powietrza, a wartości CADR nie zamieszczają. Głośność pracy czy wygląd nie są aż tak istotne jak to, czy urządzenie radzi sobie z zanieczyszczeniami.
Zanim kupisz oczyszczacz powietrza, pomyśl, czego potrzebujesz. Przede wszystkim musisz wiedzieć czego szukasz, na czym Ci najbardziej zależy. Wertuj strony poświęcone poprawianiu jakości powietrza, czytaj, co piszą użytkownicy posiadający konkretny model tego typu sprzętu. Duża bazę wiedzy w tym temacie znajdziesz na naszej stronie. Można się dowiedzieć wielu cennych rzeczy, a nawet zainspirować konkretnymi modelami oczyszczaczy. Twoja uwaga powinna się skupić na walorach technicznych urządzeń, zaś na tych estetycznych już znacznie mniej.
Podsumowując, niestety z roku na rok wzrasta liczba alergików i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić w najbliższym czasie. Przyczynia się do tego również pogarszający się stan powietrza w naszym kraju. W niektórych miejscach na mapie Polski ma ono wręcz skandaliczną jakość zagrażającą zdrowiu. Dlatego warto mówić o konieczności oczyszczania powietrza, tak by alergicy chociaż w domowym zaciszu mogli oddychać pełną piersią. Jakość powietrza bezpośrednio wpływa na stan ich zdrowia. Temat nie powinien być więc bagatelizowany. Ważne, by alergicy zdawali sobie sprawę z tego, w jaki sposób mogą poprawić swoją sytuację. Nie można wskazać, jaki oczyszczacz powietrza na alergię warto kupić. Na to składa się kilka czynników wymienionych we wcześniejszych akapitach. Należy je najpierw indywidualnie przeanalizować i dopiero później podjąć decyzję.