logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jaką wodę używać do nawilżaczy powietrza?

Opublikowano: 16 września 2021

Nawilżacze powietrza to coraz częściej wykorzystywane produkty. Pomagają ograniczyć dolegliwości alergiczne, a dodatkowo dbają o właściwą wilgotność powietrza w sezonie grzewczym, kiedy jest ono wyjątkowo suche i niekorzystne dla zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, jak działa nawilżacz powietrza, kiedy warto z niego korzystać oraz jaką wodę używać w trakcie jego eksploatacji, wszystkie odpowiedzi odnajdziesz w naszym artykule.

Nawilżacz powietrza ‒ dlaczego warto?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, jak działa nawilżacz powietrza i dlaczego jest tak ważnym urządzeniem w domowym zaciszu. Jeśli Ty lub Twoim bliscy zmagają się często z kaszlem, objawami alergicznymi, zatkanym nosem czy suchością w gardle to znak, że powietrze w Waszym miejscu zamieszkania nie jest odpowiednio wilgotne. Wpływa to oczywiście niekorzystnie na nasze zdrowie, a także funkcjonowanie dróg oddechowym. Objawy te często mogą nasilać się w sezonie grzewczym, kiedy to dodatkowo zwiększamy temperaturę w naszym mieszkaniach, jednocześnie doprowadzając do wysuszenia powietrza.

Dobrym rozwiązaniem tych problemów jest inwestycja w nawilżacz powietrza. Ten niewielkich rozmiarów sprzęt można w łatwy sposób przechowywać w dowolnym pomieszczeniu, a jego obecność poprawia wilgotność powietrza nawet o 40‒60%, co stanowi optymalny dla zdrowia zakres. Pozwoli to załagodzić wiele objawów złego samopoczucie związanego z nieodpowiednimi warunkami w naszych domach. Przed zakupem urządzenia, warto jednak dowiedzieć się, jak ono działa oraz jaka woda do nawilżacza powietrza będzie najlepsza.

Nawilżacz powietrza ‒ jak działa?

Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie umieścić nawilżacz powietrza, tak aby przynosił największe korzyści dla naszego zdrowia. Wskazane jest, by znajdował się w miejscach, gdzie często przebywamy tj. sypialnia czy pokój dzienny, a może nawet biurko, na którym pracujemy lub się uczymy. Nie należy natomiast umieszczać urządzenia w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Wskazane miejsce zależy także od rodzaju urządzenia.  Te ultradźwiękowe i parowe ze względu na specyfikę działania zaleca się postawić w odległości od ściany, gdyż ulatująca para może zawilgocić otaczające obiekty. W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych ten problem nie występuje. Sprzęt najlepiej postawić na płaskiej powierzchni, z dala od drewnianych mebli, grzejników, kaloryferów, a także białych firanek. Ulatująca para może stopniowo niszczyć tworzywa, natomiast źródła ciepła zaburzają pracę nawilżaczy powietrza. Z tego też względu lepiej unikać mocno nasłonecznionych miejsc.

Nawilżacze powietrza mają na celu przywrócenie optymalnego poziomu nawilżenia w danym pomieszczeniu. Nowoczesne sprzęty posiadają wbudowane higrostaty, które same wykrywają stopień nawilżenia, a wówczas, gdy jest on zbyt niski, rozpoczynają pracę. Należy pamiętać, że pomiary są niezbędne do tego, aby właściwie zarządzać działaniem nawilżacza powietrza. Zbyt duża wilgotność nie jest wcale wskazana, może odpowiadać za powstawanie grzybów i bakterii, a także negatywnie wpływać na układ oddechowy. Używanie nawilżacza powietrza wymaga również dość regularnego sprzątania kurzów, ich obecność wraz z wilgotnością powietrza może doprowadzić do rozwoju roztoczy.

Jaka woda do nawilżacza powietrza będzie najlepsza?

Wielu użytkowników nawilżaczy powietrza, jak i osoby chętne do zakupu tego sprzętu, zastanawiają się, jaką wodę najlepiej wykorzystywać do generowania pary. Odpowiedź na to pytanie nie jest skomplikowana i spodoba się wszystkim, którzy nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy. W nawilżaczu powietrza sprawdzi się zwykła woda kranowa, która jest zdatna do picia i nie zawiera szkodliwych mikroorganizmów. Odpowiednia będzie również woda destylowana, jeśli producent danego urządzenia zezwala na jej wykorzystanie. Zabezpieczy ona przed drobnoustrojami i co ważne nie zawiera pierwiastków, które potem mogą się osadzać na urządzeniach w postaci kamienia. Sytuacja wygląda trochę inaczej w przypadku urządzeń ultradźwiękowych. W ich przypadku wykorzystujemy wodę demineralizowaną lub destylowaną, chyba że dany sprzęt posiada wkład odwapniający.

Jak widzisz, dobór odpowiedniej wody do nawilżacza powietrza nie jest niczym trudnym. W przeważającej większości urządzeń można stosować zwykłą ciecz z kranu. W przypadku modeli ultradźwiękowych konieczne będzie zastosowanie wody destylowanej lub kupno sprzętu z wkładką odwapniającą. Sprawdź nasze filtry do wody na cały dom, aby móc wykorzystywać w nawilżaczu czystą wodę!

Global Water ‒ najlepsze nawilżacze powietrza

W ofercie naszego sklepu odnajdziesz szereg różnorodnych wysokiej jakości nawilżaczy powietrza. Posiadamy zarówno modele ultradźwiękowe, parowe, a także ewaporacyjne. Na pewno wybierzesz więc najbardziej pasującą do Ciebie technikę działania. Sprzęty produkowane są z trwałych i odpornych na zniszczenia tworzyw, charakteryzują się duża skutecznością i niską awaryjnością. Ceny produktów w naszym sklepie Global Water są bardzo atrakcyjne, tak aby każdy mógł sobie pozwolić na wysokiej jakości nawilżacz powietrza w swoim domu. Zadbaj o swoje zdrowie i zainwestuj w ten wyjątkowy, mały, ale bardzo użyteczny sprzęt.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ