logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jaką rolę pełni złoże jonowymienne w zmiękczaczach?

Opublikowano: 21 czerwca 2021

Podstawowym elementem i jednocześnie najważniejszą częścią zmiękczaczy wody jest żywica jonowymienna. To ona odpowiada za faktyczne zmiękczenie, dlatego w jej przypadku zawsze warto kierować się wysoką jakością. Jak działa żywica jonowymienna i dlaczego jest tak ważna?

Do większości domów w naszym kraju dochodzi twarda woda. W przypadku spożywania nie jest szczególnie niebezpieczna dla organizmu, dlaczego więc warto ją zmiękczać? Przede wszystkim powoduje uszkodzenia urządzeń AGD (kamień osadza się w przewodach i zapycha je, prowadząc do poważnych usterek np. żelazka, zmywarki, pralki, ekspresu etc.). Co więcej, nadmiar magnezu i wapnia w wodzie może prowadzić do pogorszenia się stanu naszego stanu zdrowia. Kamień tworzy na skórze i włosach cienką warstwę, która stymuluje organizm do wydzielania większej ilości sebum. Twarda ciecz jest też nieodpowiednia do podlewania wielu gatunków roślin i jest potencjalnie niebezpieczna dla zwierząt.

Zmiękczacz jest urządzeniem, które montuje się przy głównym ujęciu wody w budynku. Dzięki temu umożliwia zmiękczenie cieczy w całej instalacji.

Zmiękczanie wody - po co żywica jonowymienna?

Sercem każdego zmiękczacza jest jego złoże. To z kolei najczęściej jest wykonywane z jonitu, czyli żywicy jonowymiennej, która odpowiada za usunięcie kamienia z cieczy. Bez niej cały proces nie byłby po prostu możliwy.

Jak działa żywica jonowymienna? Zasada działania

Twarda woda jest cieczą, w której znajduje się spora ilość jonów magnezu oraz wapnia. Kamień w wielu przypadkach jest widoczny gołym okiem (w wodzie znajdują się malutkie, białe drobinki). Natomiast złoże jonowymienne w zmiękczaczu jest granulatem naładowanym jonami sodu. Co to oznacza? Kiedy woda przepływa przez żywicę, następuje swego rodzaju wymiana - jony wapnia i magnezu są pochłaniane, natomiast dla zachowania równowagi złoże oddaje jony sodu.

Żywica jonowymienna do zmiękczania wody jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem, ponieważ urządzenia pracujące w oparciu o takie złoże, są stosunkowo tanie w eksploatacji. Jedynym przeciwwskazaniem jest dieta wymuszająca ograniczenie sodu (w tym przypadku można stosować chlorek potasu).

Rodzaje żywic jonowymiennych

Wyróżnia się trzy rodzaje jonitów stosowanych do stworzenia złoża jonowymiennego. Pierwszym rodzajem jest żywica anonitowa, która służy do wymiany anionów - na jej powierzchni znajdują się grupy zasadowe. W przypadku grup kwasowych natomiast stosuje się kationity umożliwiające wiązanie kationów. Zdecydowanie najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest natomiast żywica amforetyczna, która jest w stanie wchłaniać zarówno kationy, jak i aniony.

Wyróżnia się także żywicę monosferyczną oraz polisferyczną. Pierwszy rodzaj to granulat, którego cząsteczki posiadają identyczną wielkość. W drugim przypadku natomiast kulki różnią się rozmiarem. Uznaje się, że pierwsza opcja jest bardziej wydajna, ponieważ zapewnia równomierny rozkład przepływu wody, a przy tym charakteryzuje się lepszą żywotnością.

Zmiękczacz wody z żywicą jonowymienną - rozwiązanie skuteczne, nie wieczne

Złoże jonowymienne w zmiękczaczu działa bardzo efektywnie, jednak warto mieć świadomość, że żywica dość szybko traci swoje zmiękczające właściwości. Nie jest to jednak sporym problemem, ponieważ wystarczy dokonać regeneracji. Odbywa się ona zazwyczaj automatycznie. Solanka (stworzona z uzdatnionej wody i chlorku sodu - soli tabletkowej) przepłukuje złoże i ładuje je ponownie jonami sodu. Natomiast jony magnezu i wapnia trafiają do kanalizacji. Dzięki temu faktyczne zużycie żywicy trwa kilka lub kilkanaście lat, a najlepsze modele zapewniają nawet 20 lat skutecznego zmiękczania. Oczywiście, wiele zależy także od właściwości konkretnej wody dochodzącej do obiektu.

Jeżeli ciecz charakteryzuje się podwyższoną zawartością żelaza i manganu, to żywotność żywicy jonowymiennej może się znacznie skrócić - ich cząstki będą osadzać się na żywicy, co zmniejszy jej wydajność. Należy też uważać na zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie, dlatego sugeruje się umieszczenie filtra mechanicznego przed zmiękczaczem.

Żywica jonowymienna do zmiękczania wody powinna charakteryzować się możliwie jak najwyższą jakością. W przeciwnym wypadku jej powierzchnia będzie się szybko zużywać, co z kolei spowoduje konieczność wymiany całego złoża. Oczywiście, na proces zmiękczania wpływają także inne parametry, takie jak maksymalna pojemność jonowymienna czy maksymalne natężenie przepływu. W obu przypadkach im więcej tym lepiej. Z drugiej strony jednak nie każde gospodarstwo domowe wymaga najwyższej wydajności, ponieważ np. dwójka domowników nie ma takiego zapotrzebowania, jak np. dom zamieszkały przez 7 osób.

Posiadamy w ofercie wiele urządzeń do zmiękczania wody żywicą jonowymienną, które są wyposażone w wydajne złoża i charakteryzują się stosunkowo niskim zużyciem energii, dlatego są także ekologiczne. Oferujemy też profesjonalne doradztwo TUTAJ.

zmiekczacze wody
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ