Woda gazowana od dłuższego czasu stoi na czele najchętniej wybieranych napojów zaraz obok wody mineralnej. Przez ten czas, gdy na stałe zagościła w kuchni, narosło wokół niej wiele kontrowersji, mitów oraz negatywnych opinii na temat rzekomego wpływu na zdrowie. Dzięki nowoczesnym metodom badań zdecydowana większość z nich została obalona, a gazowana woda zdaje się mieć ugruntowaną pozycję w kuchni w wielu domach, restauracjach czy innych lokalach.
Woda gazowana powstała dzięki ciekawości naukowców, którzy postanowili przepuścić przez zwykłą wodę dwutlenek węgla. Stało się to za sprawą Josepha Priestleya. Nad naczyniem z piwem poddawanym fermentacji chemik umieścił drugie wypełnione wodą. W ten sposób dwutlenek przedostawał się z jednego płynu do drugiego. Co ciekawe, niektórzy uważają za wynalazcę wody gazowanej Johanna Jacoba Schweppe’a. Tak naprawdę ten niemiecki jubiler i zegarmistrz w oparciu o wyniki Priestleya ulepszył metodę nasycania wody mineralnej dwutlenkiem węgla. Wkrótce później ją opatentował, założył znaną do dziś firmę Schweppes i stał się jednym z największych producentów wody sodowej na angielskim rynku tamtych lat.
Przez wiele lat powstało wiele opinii, że woda gazowana nie stanowi najzdrowszej opcji. Jednak w ostatnich latach zdementowano wszystkie mity dotyczące jej szkodliwości dla zdrowia oraz przedstawiono ogrom zalet.
Przede wszystkim gazowana woda sprawdza się w przypadku problemów z trawieniem, na przykład przy bólu brzucha, ponieważ dwutlenek węgla wspomaga i przyspiesza pracę żołądka. Ponadto woda z bąbelkami zmniejsza częstotliwość występowania zaparć dzięki oczyszczaniu układu pokarmowego z zalegającego, nie do końca strawionego jedzenia.
Udowodniono także, że picie gazowanej wody pozytywnie wpływa na leczenie infekcji dróg moczowych, nadkwasoty żołądka czy w przypadku zaburzeń funkcjonowania jelit.
Woda gazowana zwiększa uczucie sytości ze względu na bąbelki drażniące ściany żołądka. Z tego względu jest lepszą opcją między posiłkami niż słodzone napoje lub zwykła woda mineralna. Dietetycy zalecają pić szklankę wody na pół godziny przed jedzeniem, w ten sposób zmniejszysz poziomu odczuwanego głodu i nieco oszukasz żołądek.
Gazowana woda o wiele szybciej i efektywniej gasi pragnienie w stosunku do słodkich napojów z bąbelkami. Ponadto jest bardziej orzeźwiająca niż zwykła woda mineralna, dlatego jest świetnym wyborem na lato lub dla osób uprawiających sport. Powinieneś jednak zadbać o to, aby gazowana woda nie była jedynym źródłem płynów.
Wodę gazowaną mogą pić właściwie wszyscy poza małymi dziećmi, u których występuje większe ryzyko zakrztuszenia się. Tego napoju powinny także unikać osoby cierpiące na zgagę, refluks żołądkowo-przełykowy, wrzody żołądka, wzdęcia oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Z racji tego, że produkcja opakowań zrobionych z tworzyw sztucznych z roku na rok jest coraz większa, wiele osób rezygnuje z butelkowanej wody. Problemu nie mają ci, którzy piją zwykłą, mineralną wodę. Wystarczy, że założą filtr na kran lub zaopatrzą się w dzbanek filtrujący. A co z miłośnikami wody gazowanej? Spokojnie, na szczęście dla nich także znalazło się rozwiązanie.
Najmniej zaawansowanym technicznie urządzeniem jest syfon. Ma bardzo prostą budowę - składa się z metalowej lub szklanej grubościennej butli, najczęściej o pojemności 1 l, wewnątrz której umieszcza się nabój zawierający dwutlenek węgla. Na jej szczycie znajduje się zamknięcie z zaworem. Kiedy naciśniesz dźwignię, ten otwiera się, a gaz wypycha nasyconą CO2 wodę na zewnątrz.
Niegdyś jego wygląd kojarzony był z wózkiem zawierającym całe oprzyrządowanie do produkcji wody gazowanej, jednak dziś saturator to niewielkie, kompaktowe urządzenie. Zasada działania również należy do prostych - podstawę stanowi karbonator, który wyglądem nieco przypomina najprostszy przelewowy ekspres. Wewnątrz urządzenia znajduje się nabój z dwutlenkiem węgla pozwalający na nasycenie gazem nawet do 60 l wody. W górnej, wystającej części urządzenia jest miejsce na wpięcie butelki o pojemności od 0,5 l do 1 l napełnionej płynem. Aby uzyskać gazowaną wodę, wystarczy wcisnąć jeden przycisk.
Najlepszym sposobem na gazowaną wodę uzyskaną w domowych warunkach jest naszego Dystrybutora wody gazowanej RoCo2. Stanowi on najbardziej komfortową i zaawansowaną technologicznie opcję. Zasada działania w tym przypadku również nie należy do skomplikowanych - dystrybutor miesza wodę z dwutlenkiem węgla znajdującym się w naboju. Urządzenie można zainstalować w kuchennej szafce ze względu na niezbyt duże wymiary oraz podłączyć do dowolnego systemu filtracji wody. Poza przygotowaniem gazowanej wody umożliwia także filtrację chłodnej wody oraz o temperaturze pokojowej. Dystrybutor umożliwia samodzielne ustawienie poziomu gazowania wody oraz jej schładzania.
Dzięki tym prostym sposobom na przygotowanie własnej gazowanej wody możesz cieszyć się bąbelkami, kiedy tylko będziesz mieć na nie ochotę.