Organizm człowieka do poprawnego funkcjonowania potrzebuje różnych pierwiastków, w tym również chloru, który jednak może być czynnikiem potencjalnie niebezpiecznym, jeśli przyjmie się jego zbyt dużą ilość. Zatrucie nim daje charakterystyczne symptomy i nie ma konkretnej odtrutki, dlatego przede wszystkim należy postawić na prewencję. Jak usunąć chlor z organizmu, czym objawia się zatrucie chlorem i co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia?
Chlor to rozpuszczalny w wodzie gaz, który cechuje się bakteriobójczymi właściwościami, dlatego jest często stosowany jako środek do dezynfekcji. Mimo że coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązania, to omawiany pierwiastek nadal używa się do uzdatniania wody. Ma również właściwości odbarwiające, dlatego jest nieraz jednym ze składników wybielaczy.
Oczywiście, chlor pełni także pewne role w organizmie. Jest zaliczany do elektrolitów, a jego podstawową rolą jest regulacja płynów ustrojowych, przewodnictwa nerwowego czy przepuszczalności błon komórkowych. Uczestniczy również w procesie trawienia białek. Trzeba jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na pierwiastek nie jest szczególnie wysokie, natomiast jego nadmiar może wywołać liczne nieprzyjemne symptomy. Chlor jest najczęściej dostarczany do organizmu poprzez sól kuchenną, której jest składnikiem. Szczególnie bogata w sól jest żywność wysokoprzetworzona.
Zatrucie chlorem owocuje najczęściej charakterystycznymi symptomami. Wiele zależy jednak od tego, w jaki sposób doszło do wspomnianego zatrucia. Jeżeli z wyższym stężeniem pierwiastka miała kontakt skóra, objawami są świąd, obrzęk, wysypka czy zaczerwienienie. Z kolei wdychanie oparów może prowadzić do duszności, kaszlu, a nawet obrzęku płuc. Natomiast chlor przyjmowany doustnie (w napojach lub pożywieniu) wywołuje alergię pokarmową, co wiąże się z nudnościami, wymiotami, biegunką czy bólem brzucha. W niektórych przypadkach zatrucie chlorem jest szczególnie niebezpieczne, zwłaszcza w przypadku dzieci, których zapotrzebowanie i odporność na pierwiastek są niskie.
Trzeba pamiętać, że w dużych stężeniach chlor może zagrażać życiu, zwłaszcza w postaci gazowej, przedostając się do pęcherzyków płucnych. Do owych uszkodzonych płuc może zacząć dostawać się płyn, znacznie ograniczając przestrzeń przeznaczoną do wymiany powietrza.
Do zatrucia chlorem może dojść na różne sposoby. Może to być na przykład błędne użycie zbyt dużej ilości środka dezynfekującego na basenie, co może wywołać chrypkę, przekrwienie spojówek i podrażnienia skóry. Inną i nawet bardziej prawdopodobną sytuacją może być przyjmowanie wody zawierającej chlor. Warto mieć świadomość, że nadal firmy wodociągowe czasami stosują ten pierwiastek do usuwania bakterii z wody. Jeśli wypijamy dużo “kranówki”, przy okazji spożywając wysokoprzetworzoną żywność, możemy narazić się na zatrucie, które będzie najpewniej owocowało nudnościami i wymiotami, a także bólem brzucha. Dłuższe wystawienie organizmu na ten negatywny czynnik może prowadzić do niszczenia poszczególnych elementów układu pokarmowego, zwłaszcza żołądka.
Nie ma złotego sposobu na szybkie usunięcie chloru z organizmu. Dlatego specjaliści stosują terapię objawową, a więc polegającą na usuwaniu negatywnych zmian w organizmie i ewentualnym powikłaniom. Może to być więc np. oczyszczenie oparzenia i założenie łagodzącego opatrunku, jeśli pacjent sparzył chlorem swoją skórę.
Najważniejszym działaniem jest usunięcie chorego z miejsca, w którym ma kontakt z toksycznym czynnikiem. Jedną z substancji neutralizujących omawiany pierwiastek jest między innymi witamina C. Nie jest to jednak odtrutka. Na szczęście w praktyce rzadko dochodzi do ostrego zatrucia chlorem, jednak w każdej takiej sytuacji należy szybko skorzystać z pomocy lekarza. Częściej mają miejsce niewielkie zatrucia, zwykle przez niewielki nadmiar pierwiastka w organizmie, co powoduje wymioty, pieczenie w nosie czy gardle bądź katar.
Jeżeli podejrzewa się wyższe stężenie chloru w wodzie wodociągowej dochodzącej do domu, to należy odpowiednio uzdatnić ciecz. Istnieje na to wiele sposobów. Najprostszy z nich to zastosowanie dzbanków filtrujących, które posiadają wkłady z węglem aktywnym, który skutecznie neutralizuje chlor. Dobrze sprawdzają się także systemy odwróconej osmozy, które dodatkowo usuwają z płynu wiele innych, potencjalnie szkodliwych związków. Eksperci nieraz zalecają także montaż stacji uzdatniającej przy głównym zaworze wody w budynku. Dzięki temu woda w całej instalacji może zostać skutecznie oczyszczona z chloru. Trzeba pamiętać, by jednym z elementów stacji był wkład węglowy, który powinno się regularnie wymieniać, najczęściej co pół roku - w przeciwnym wypadku może zmniejszyć swoją skuteczność.
Przypominamy, że w razie wykrycia zatrucia chlorem u siebie lub innej osoby, najlepiej skonsultować się z lekarzem.