logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jak sprawdzić, czy woda jest zdatna do picia?

Opublikowano: 19 lipca 2021

Pobieranie wody ze studni jest bardzo popularne. Na to rozwiązanie decydują się osoby, które nie mają możliwości czerpania wody z wodociągów lub chcą zaoszczędzić pieniądze. Jednak czy woda ze studni nadaje się do picia? Czy jej spożywanie nie wpłynie negatywnie na stan naszego zdrowia? W jaki sposób sprawdzić zdatność wody? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak sprawdzić czy woda jest zdatna do picia?

Aby zweryfikować zdatność wody ze studni należy oddać jej próbkę do laboratorium, w którym specjaliści przy użyciu innowacyjnych urządzeń sprawdzą, czy woda jest bezpieczna do picia, czy może należy ją odpowiednio przefiltrować. Takie badania zwykle wykonuje się dla nadzoru budowlanego i sanepidu. Jeśli chcemy sprawdzić zdatność wody, powinniśmy poszukać firmy, która świadczy usługi zgodnie z rozporządzeniami Ministerstwa Zdrowia. Warto dodać, że w specjalistycznych laboratoriach, można sprawdzić również stan wody kotłowej, basenowej oraz technologicznej. Dzięki badaniom mikrobiologicznym i fizykochemicznym dowiadujemy się nie tylko o zdatności wody, ale także o zawartych w niej mikroorganizmach. Weryfikacja jakości wody trwa zwykle około tygodnia.

Badanie zdatności wody - cena

Cena badania wody zależy od ilości oznaczonych parametrów fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Im więcej informacji chcemy uzyskać, tym z wyższym kosztem musimy się liczyć. Podstawowa analiza wody zazwyczaj obejmuje kilkanaście fizykochemicznych składników m.in. barwę, zapach, odczyn pH, mętność, przewodność oraz twardość. Jeśli chcemy również otrzymać informację o wskaźnikach mikrobiologicznych, trzeba nastawić się na wyższą opłatę. W tym przypadku głównie oceniana jest obecność enterokoków kałowych oraz bakterii z grupy coli.

Badanie zdatności wody - co ile lat?

Gdy już wiesz, jak sprawdzić zdatność wody do picia, czas dowiedzieć się, co ile lat należy wykonywać takie badanie. Częstotliwość przeprowadzania analizy wody jest uzależniona od jej klasyfikacji i typu. Informacje o terminach badań wody dla placówek publicznych, firm zajmujących się dystrybucją wody i zakładów produkujących żywność są określone w Rozporządzeniach Ministra Zdrowia. W przypadku osób indywidualnych, badania zdatności wody są zalecane po wykonaniu ujęcia, a następnie minimum raz w roku. Systematyczna analiza wody jest konieczna, jeśli chcemy mieć pewność, że wypijana ciecz jest dla nas w pełni bezpieczna. Pamiętajmy również, aby na co dzień obserwować stan wody. Jeśli zauważymy, że jest ona mętna lub zmienił się jej smak, powinniśmy jak najszybciej pobrać jej próbkę i oddać do laboratorium w celu przeprowadzenia analizy.

Dlaczego warto badać wodę?

Woda, którą pijemy powinna być w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia. Oznacza to, że nie może zawierać pasożytów i organizmów chorobotwórczych w ilości, która stwarza zagrożenie dla człowieka. Woda zdatna do picia musi być wolna od niebezpiecznych substancji i nie może wykazywać właściwości korozyjnych. Ponadto, dobra woda musi spełniać wszelkie wymagania chemiczne, organoleptyczne i mikrobiologiczne.

Wodę warto badać, aby mieć pewność, że nie zagraża ona naszemu zdrowiu, a także jest bezpieczna dla sprzętu domowego. Pamiętajmy, że ciecz o nieodpowiednich właściwościach może przyczynić się do skrócenia żywotności wielu urządzeń oraz instalacji.

Wielu osobom, korzystającym ze studni, wydaje się, że nie muszą wykonywać systematycznych analiz, ponieważ nie są objęte regulacjami prawnymi. Niestety, takie przekonanie może mieć przykre konsekwencje. Jeśli korzystamy z przydomowych studni, powinniśmy badać ciecz pod względem fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Dzięki regularnym testom, będziemy mieć pewność, że spożywana przez nas woda nie przyczynia się do zachorowań i ogólnego pogorszenia stanu naszego zdrowia.

W instytucjach, które są odpowiedzialne za dystrybucję wody, dostawcy mają obowiązek planowania regularnych analiz jakości. Poza tym, w sieciach publicznych woda jest systematycznie badana przez Inspekcję Sanitarną. Dzięki temu korzystanie z publicznych systemów zaopatrzenia w wodę jest w pełni bezpieczne. Jeśli jednak stan cieczy nas zaniepokoi, warto skierować ją na badania. Może okazać się, że jej zły stan wynika z awarii rurociągów.

Wodę warto poddać badaniom w momencie, gdy:

  • zauważymy, że nasza skóra jest podrażniona po kąpieli;
  • doszło do zatrucia;
  • stała się mętna;
  • pozostawia nieestetyczne osady na tkaninach, naczyniach i armaturze;
  • nie była wykorzystywana przez długi czas;
  • korzystają z niej osoby chore, starsze lub małe dzieci, które wymagają wyjatkowej ochrony.

Jak przygotować próbkę z wodą do badania zdatności?

Jeśli zdecydowałeś się na fizykochemiczne badanie jakości wody, możesz umieścić ciecz w plastikowej butelce. Pamiętaj jednak, żeby nie wlewać jej do pojemników po napojach lub sokach, ponieważ resztki produktów mogą zaburzyć wynik. Zanim przygotujesz gotową próbkę, dwukrotnie napełnij butelkę wodą i ją opróżnij. Dokładne wypłukanie flakonika jest bardzo ważne, aby otrzymać miarodajny wynik. Po tych czynnościach, możesz wlać do butelki właściwą próbkę. Postaraj się napełnić pojemnik jak największą ilością cieczy, a następnie delikatnie go ścisnąć, aby pozbyć się nadmiaru powietrza. Tak przygotowaną próbkę należy opisać imieniem, nazwiskiem, miejscem, z którego została pobrana woda oraz rodzajem ujęcia.

Jeśli jednak zdecydowałeś się na badanie mikrobiologiczne, nie możesz przygotować próbki w zwykłej, plastikowej butelce. Musisz zgłosić się do punktu analiz i odebrać wyjałowioną butelkę. Zwykle za pojemnik płaci się kaucję w wysokości 10-20 zł. Aby pobrać próbkę do badania mikrobiologicznego, należy odkręcić kran na ok. 5 minut, aby otrzymać najmocniejszy strumień, w którym zwykle znajdują się wszelkie zanieczyszczenia, pochodzące z instalacji. Końcówkę kranu warto spryskać preparatem do dezynfekcji. Następnie należy zaczekać ok. 2 minuty i wlać do buteleczki właściwą próbkę. Woda w butelce powinna zajmować ¾ objętości. Gdy już przygotowałeś ciecz, zabierz się za dokładne opisanie próbki.

Wodę do badania należy dostarczyć w ciągu 48h. Najlepiej pobrać ją z kranu, który jest najczęściej użytkowany przez domowników.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ