logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Jak poprawić barwę wody?

Opublikowano: 7 lipca 2021

Barwa wody jest jedną z jej właściwości, która może być istotnym powodem do zlecenia profesjonalnego badania, a także podjęcia kroków celem oczyszczenia. Istnieją różne przyczyny zmian jej koloru i przejrzystości. Od czego zależy barwa wody oraz jak ją poprawić?

Woda, szczególnie ta wykorzystywana do kąpieli oraz jedzenia i picia, powinna być jak najczystsza. To istotne, ponieważ jej jakość bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie organizmu i w niektórych przypadkach można się narazić na różnego rodzaju dolegliwości. Kiedy barwa wody wodociągowej czy studziennej nie jest neutralna i klarowna, to warto zapobiec temu zjawisku, ponieważ najczęściej oznacza to, że ciecz jest zanieczyszczona.

Barwa wody - norma niejednoznaczna

Dopuszczalna barwa wody nie jest jednoznacznie określona, ponieważ rozporządzenie Ministra Zdrowia nie zawiera dokładnych parametrów dotyczących tej kwestii. Kolor powinien być przede wszystkim akceptowany przez użytkowników. Zaleca się, żeby wartość ta nie przekraczała 15 mg Pt/l. Z tego również powodu nie da się od razu powiedzieć, że dana próbka spełnia wymagania, ponieważ przede wszystkim konieczne jest wykonanie analizy wody.

Od czego zależy barwa wody?

Nie wiesz, od czego zależy barwa wody? Przede wszystkim od jej czystości, jednak ta może zostać zaburzona poprzez obecność w cieczy różnego rodzaju szkodliwych substancji. Jednym z najczęściej wykrywanych w wodzie pierwiastków jest żelazo. Jego wysokie stężenie może prowadzić do zabarwienia wody na kolor zielononiebieski lub rdzawy (poprzez postępującą korozję). Często można także się spotkać z charakterystycznym, metalicznym posmakiem. Na szczęście obecność minerału nie jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia, jednak znacznie zmniejsza komfort spożywania wody. To nie wszystko, ponieważ używanie zażelazionej wody podczas prania może powodować plamy na odzieży.

Kolejnym pierwiastkiem zmieniającym wodę jest mangan, który nadaje cieczy barwę jasnożółtą, a niekiedy nawet brunatną. Co ciekawe, najczęściej jest on obecny w wodzie razem z żelazem. Podobnie do sytuacji powyższej, mangan może zostawiać na odzieży nieestetyczne ślady, jednak nie jest niebezpieczny dla zdrowia.

Jeżeli barwa wody wodociągowej lub studziennej jest zielonkawa, to najprawdopodobniej znajduje się w niej mikroflora stanowiąca potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Zmętnienie barwy wody to m. in. oznaka obecności kamienia, który przede wszystkim może uszkodzić posiadane przez Ciebie urządzenia AGD. Barwa wody do picia może zostać zmieniona także przez postępującą korozję w instalacji, co może być spowodowane wątpliwej jakości rurami lub zbyt miękką wodą.

Odstępstwa od naturalnego koloru wody zawsze powinny być sygnałem do wykonania badania. Do studni czy instalacji mogą się dostać różnego rodzaju związki, które niekiedy zagrażają zdrowiu.

Jak poprawić barwę wody?

GIS informuje, że przekroczona zawartość żelaza w wodzie dotyczy niemal 70% cieczy z ujęć podziemnych. Z tego powodu warto zapobiec obecności tego pierwiastka, wykorzystując specjalistyczne urządzenia - doskonale sprawdzą się tak zwane odżelaziacze. Są to produkty montowane najczęściej przy ujęciach głównych wody wyposażone w złoża katalityczne. Są one nieograniczone (nigdy nie zachodzi potrzeba ich wymiany), a przy tym tworzą środowisko bakteriostatyczne.

Kiedy w wodzie znajduje się zbyt dużo manganu, to warto zaopatrzyć się w system usuwania tego pierwiastka. Co ciekawe, wiele odżelaziaczy jest w stanie uporać się z nadmiarem manganu, dzięki czemu barwa wody pitnej będzie przejrzysta.

Często bardzo dobrym, uniwersalnym rozwiązaniem są także filtry multifunkcyjne. Służą one zarówno do usuwania żelaza, manganu, jak i kamienia czy siarkowodoru oraz zmniejszania stężenia jonu amonowego. Instaluje się je również przy ujęciu wody, mogą poprawić barwę wody wodociągowej oraz studziennej. Co ciekawe, tego rodzaju urządzenia praktycznie nie wymagają obsługi - wystarczy je odpowiednio zaprogramować. Są wyposażone w systemy do samodzielnej regeneracji (dlatego regularna konserwacja nie jest wymagana), a w niektórych przypadkach maszyny łączą się z siecią Wi-Fi, co umożliwia stałą kontrolę jakości wody z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego.

Zwracaj uwagę na barwę wody

Warto mieć na uwadze swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Nienaturalna barwa wody do picia powinna zmobilizować do wykonania profesjonalnych badań. Tylko dzięki temu można mieć pewność, że dany rodzaj systemów filtracyjnych spełni swoje zadania. Warto także skorzystać z eksperckiej pomocy. Jeżeli barwa wody w Twoim domu nie jest neutralna, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z dostępnych w naszym sklepie rozwiązań. Dysponujemy licznymi urządzeniami do filtrowania wody, zarówno studziennej, jak i wodociągowej. Oferujemy nie tylko wysokiej klasy urządzenia, ale też fachowe doradztwo w zakresie wyboru modelu, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ