logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Ile kosztuje badanie wody?

Opublikowano: 16 grudnia 2021

Woda to najważniejszy składnik naszego organizmu. Spożywanie cieczy niskiej jakości może przyczynić się do wielu chorób. Dotyczy to szczególnie dzieci, osób starszych i chorych. Zgodnie z europejskimi i polskimi przepisami prawa woda pitna musi mieć właściwości zgodne z odpowiednimi normami. Dopuszczalne wartości konkretnych parametrów zostały wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Aby mieć pewność, że ciecz, po którą sięgamy, nie zawiera szkodliwych mikroorganizmów, musimy wykonać jej profesjonalne badanie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym ono polega i jaki jest jego koszt, zapoznaj się z naszym artykułem.

Na czym polega badanie wody?

Mikrobiologiczne badanie wody polega na sprawdzeniu, czy nie zawiera ona mikroorganizmów, które są w stanie doprowadzić do poważnych schorzeń. W praktyce oznacza to, że podczas analizy specjaliści określają, czy w cieczy nie znajdują się bakterie chorobotwórcze z grupy Escheria coli, enterokoków czy Clostridium perfringens. Tego typu mikroorganizmy mogą wywołać niebezpieczne zatrucia, które zwykle objawiają się silnymi zawrotami głowy, bólami brzucha i wymiotami. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do śmierci!

Drugim rodzajem badań na zdatność wody jest analiza fizykochemiczna, która określa zawartość niepożądanych pierwiastków, m.in. żelaza, azotanów, chlorków i manganu. Ponadto wskazuje ona wartość pH, twardość, mętność, barwę i utlenialność cieczy. W przypadku wody z wodociągów analiza fizykochemiczna jest w stanie ujawnić zanieczyszczenia wtórne cieczy, które pochodzą z sieci wodociągowej.

Kiedy należy oddać wodę do badań?

Zastanawiasz się, kiedy należy zbadać wodę? Otóż ciecz trzeba skierować do analizy, gdy zaczynamy czerpać ją z własnego ujęcia. Badanie wody ze studni zaleca się również, gdy nie była ona wykorzystywana przez dłuższy czas lub zaistniała konieczność wejścia do ujęcia.

A czy wodę wodociągową trzeba poddawać analizie? To zależy. Woda z wodociągów jest na bieżąco nadzorowana, dlatego tylko w nielicznych przypadkach zaleca się kierowanie jej do badań. Jeśli jednak wyczujesz nieprzyjemny zapach lub zauważysz, że ciecz jest mętna, udaj się z próbką do punktu, w którym wykonywane są analizy zdatności wody. Ciecz należy poddać badaniom również, gdy podrażnia ona skórę i pozostawia osad na naczyniach, ubraniach oraz armaturze. Bardzo ważne będzie także sprawdzenie jakości wody, którą spożywają dzieci, osoby starsze i schorowane.

Gdzie można zbadać zdatność wody?

Chcesz oddać wodę do analizy, jednak nie wiesz gdzie? Otóż istnieje kilka opcji. Najpopularniejszą jest przekazanie próbki do lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie wyniki otrzymuje się w ciągu maksymalnie kilkunastu dni. Inną opcją jest oddanie próbki wody do prywatnego laboratorium. To rozwiązanie jest dedykowane głównie osobom, które chcą, jak najszybciej otrzymać informację o jakości cieczy. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje badanie wody w stacji sanitarno-epidemiologicznej i laboratorium, zaraz postaramy się Ci to wyjaśnić.

Jak przygotować próbkę wody do analizy?

Aby pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznej lub laboratorium mogli zbadać zdatność wody, musimy dostarczyć im prawidłowo przygotowaną próbkę. Jeśli oddajemy ciecz do badań fizykochemicznych, wystarczy znaleźć czystą butelkę, odpowiednio ją przepłukać, a następnie wypełnić wodą. Podczas zakręcania, należy delikatnie ją ścisnąć, żeby usunąć z niej powietrze. Pamiętaj, że nie wolno umieszczać próbek w butelkach po słodkich napojach lub olejach, gdyż ich pozostałości mogą zafałszować wyniki.

Jeśli chcesz oddać ciecz do analizy mikrobiologicznej, próbkę musisz umieścić w jałowej butelce, którą możesz nabyć m.in. w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zanim wlejesz wodę do przygotowanego pojemnika, odkręć kran na kilka minut, aby jego końcówka została odpowiednio zdezynfekowana. Po upływie 2–5 minut pobierz próbkę.

Pamiętaj, że zarówno próbki do badań fizykochemicznych, jak i mikrobiologicznych muszą być odpowiednio opisane. Należy wskazać swoje dane oraz miejsce, z którego została pobrana dana ciecz. Wodę, która ma zostać poddana analizie, trzeba dostarczyć do wybranego laboratorium maksymalnie w ciągu 48 godzin od pobrania.

Ile kosztuje badanie wody?

Cena badania wody jest zależna głównie od rodzaju przeprowadzanej analizy. Badanie mikrobiologiczne jest nieco tańsze niż próba fizykochemiczna. Należy jednak pamiętać, że koszt uzależniony jest także od liczby parametrów, jakie ma objąć analiza. Oczywiście należy pamiętać, że aby móc bezpiecznie korzystać z danego ujęcia, konieczne jest wykonanie zarówno testów mikrobiologicznych, jak i fizykochemicznych. W zależności od lokalizacji, ceny badań zdatności cieczy są zróżnicowane. Warto również pamiętać, że koszt analizy w laboratoriach zazwyczaj jest wyższy niż w przypadku stacji sanitarno-epidemiologicznych. Łącznie za badania fizykochemiczne i mikrobiologiczne trzeba zapłacić ok. kilkaset złotych. Cena ta może wydawać się wysoka, jednak należy pamiętać, że na zdrowiu nie wolno oszczędzać. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat analiz zdatności cieczy i pragniesz uzyskać bardziej szczegółową odpowiedź na pytanie, ile kosztuje badanie wody, sprawdź nasz artykuł dostępny na stronie: https://sklep.osmoza.pl/badanie-wody-studziennej-parametry-wody-pobieranie-probki-n-47.html.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ