logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody?

Opublikowano: 22 lutego 2022

Filtracja wody to dobry sposób na uniknięcie konieczności regularnego zaopatrywania się w wodę butelkowaną. Natomiast stosowanie bardziej skomplikowanych systemów filtracyjnych o zasięgu całego gospodarstwa domowego może przyczynić się do lepszego funkcjonowania wszystkich domowych sprzętów. Wysokiej jakości filtry nie potrzebują dodatkowej obsługi, natomiast wątpliwości mogą pojawić się po zakończeniu okresu eksploatacji danego wkładu. Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody? Przeczytaj, jak poprawnie utylizować tego typu odpady.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody i kiedy należy to robić?


Filtracja nieustannie cieszy się tak imponującą popularnością głównie ze względu na wyjątkową wygodę podczas użytkowania. Aby korzystać z perfekcyjnie przygotowanej wody, nie trzeba posiąść dodatkowych umiejętności z zakresu działania skomplikowanego systemu filtracji, ponieważ nowoczesne rozwiązania działają samodzielnie. W naszej ofercie znajdują się zarówno systemy przeznaczone do obsługi całego domu, jednak nie brakuje także bardziej podstawowych rozwiązań w postaci prostych dzbanków filtrujących.

W obydwu przypadkach wybór danego sposobu filtracji nie przysparza dodatkowych problemów domownikom. Większość z elementów systemów jest praktycznie bezobsługowa, dlatego łatwo jest zapomnieć o konieczności wymiany filtra. Część użytkowników systemów filtracyjnych do gospodarstw domowych może nie zastanawiać się, gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody, ponieważ brak im wiedzy na temat tego, że jest to działanie absolutnie konieczne. O regularnej wymianie filtra należy pamiętać zarówno w przypadku podstawowych narzędzi do filtracji, jak i całych systemów filtracyjnych. Wkłady najczęściej wykonuje się z PP, dlatego można je wyrzucać do żółtych pojemników.

Wkłady do dzbanków należy zmieniać co miesiąc, natomiast np. w systemach odwróconej osmozy czy filtrach na cały dom, najczęściej jest to pół roku. Oczywiście, zawsze warto dodatkowo sprawdzić termin zalecanej wymiany czytając kartę konkretnego produktu.

Dlaczego wymiana filtra jest tak ważna?


W porównaniu do korzyści, jakie przynosi korzystanie z procesu domowej filtracji wody, prosta wymiana filtra wydaje się być dość niskim kosztem eksploatacyjnym, a jednak nie wszyscy użytkownicy zdają sobie z tego sprawę. Nowoczesne filtry są tak skonstruowane, że przekroczenie wyznaczonej daty wymiany zazwyczaj nie powoduje przerwania filtracji. Niewymieniony filtr działa więc nadal, a użytkownicy mogą nie zdawać sobie sprawy z konsekwencji braku regularnej wymiany. Dlaczego warto zawczasu zastanowić się, gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody?

Przede wszystkim w trosce o powodzenie całego procesu filtracji. Faktem jest, że pozornie wszystko może przebiegać tak, jak po założeniu nowego filtra, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Woda wypływająca ze zużytego filtra nie jest wodą właściwie przefiltrowaną, zatem może zawierać wiele szkodliwych związków. Woda ze zużytego filtra może mieć też nieprzyjemny smak, który miał zostać usunięty podczas filtracji. Wymiana filtra jest więc kluczowa, aby cały proces uzdatniania wody miał sens, a Twoje urządzenie do filtracji nie pracowało na marne.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody?

Zużyty filtr powinien być jak najszybciej usunięty - zarówno z prostego narzędzia, takiego jak dzbanek filtrujący, jak i całego systemu filtracyjnego. Co jednak zrobić w następnym kroku i gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody? Postępowanie utylizacyjne może różnić się w zależności od rodzaju filtra, a przede wszystkim systemu, z którego został on usunięty. Sprawdź, co należy zrobić z danym filtrem, który nie nadaje się już do codziennego użytku.


Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody z dzbanka filtrującego?


Dzbanki wyposażone w specjalne filtry wciąż cieszą się największą popularnością wśród zwolenników domowego uzdatniania wody. Nic dziwnego - to zdecydowanie najbardziej ekonomiczna opcja, która przy właściwej eksploatacji może przynieść zadowalające rezultaty. Dzbanek to także rozwiązanie niewymagające skomplikowanej obsługi. Należy jedynie pamiętać o dość częstej wymianie filtra. Gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody wyjęty z dzbanka filtracyjnego?

Możesz umieścić go w kontenerze na odpady trudne. Jeśli posiadasz dzbanek popularnych producentów, takich jak Dafi czy Brita, poszukaj specjalnych kontenerów przeznaczonych właśnie do utylizacji filtrów tych firm. Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody, taka opcja będzie odpowiednia - producenci często wykorzystują zużyte filtry, poddając je recyklingowi.

Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody z systemów filtracyjnych?

Dużo więcej wątpliwości może przynieść Ci kwestia tego, gdzie wyrzucić zużyty filtr do wody pochodzący z bardziej skomplikowanego systemu domowej filtracji. Również popularny system odwróconej osmozy wykorzystuje wiele filtrów, które na bieżąco usuwają znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia. Aby system działał poprawnie przez cały czas, konieczna jest regularna wymiana filtrów.

Ze względu na charakter całego systemu, sugerowana częstotliwość wymiany jest dużo niższa niż w przypadku dzbanków filtrujących. Zazwyczaj należy przeprowadzić wymianę co ok. pół roku. Gdzie wyrzucać zużyte filtry do wody pochodzące z tak rozbudowanych systemów? Najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z producentem - wielu z nich korzysta z możliwości odzyskania części filtra, poddając zużyte elementy recyklingowi.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ