logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Filtry do uzdatniania wody ze studni - działanie, konserwacja, cena

Opublikowano: 5 kwietnia 2021

Woda studzienna jest bardzo dobrym i stosunkowo tanim źródłem, jednak jednocześnie może być zanieczyszczona różnego rodzaju szkodliwymi substancjami. Z tego powodu świetnym pomysłem są filtry uzdatniające wodę ze studni. Dlaczego warto je kupować, jak działają i czy są drogie? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym wpisem.

Woda znajdująca się w domach może pochodzić z różnych źródeł. Najczęściej dostarczają ją firmy wodociągowe, jednak osoby dysponujące własnymi ogrodami mogą skorzystać z ciekawszego rozwiązania, którym jest oczywiście studnia. Woda z niej jest praktycznie darmowa i pozwala się także zabezpieczyć przed różnego rodzaju awariami, przez które nieruchomość mogłaby zostać odcięta od wody. Woda studzienna musi jednak być czysta.

Filtry do uzdatniania wody ze studni - dlaczego są potrzebne?

Trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach woda znajdująca się w studni nie jest wystarczająco czysta. Różnego rodzaju zanieczyszczenia mogą być związane ze skażeniem środowiska, które pośrednio jest spowodowane przez ludzi. Chodzi na przykład o emisję gazów cieplarnianych, rosnące ilości generowanych odpadów i nie tylko. Szkodliwe związki tego pochodzenia mogą dostawać się do wody, która znajduje się w studniach. Co więcej, w wodzie studziennej mogą się także rozwijać niebezpieczne bakterie, a także mikroorganizmy oraz mikroflora.

Uzdatnianie wody ze studni za pomocą filtrów powinno być poprzedzone wykonaniem badań, dzięki którym można się dowiedzieć, czy w ogóle woda jest zanieczyszczona, a także jakie możliwie niebezpieczne substancje zawiera, ponieważ w ich kontekście powinno się wybierać urządzenia do filtrowania wody.

Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne są swego rodzaju sitami o otworach wielkości 1 mikrona, które służą do wstępnego przefiltrowania wody, co umożliwia pozbycie się z niej drobin piasku czy rdzy. Jest to także zabezpieczenie kolejnych urządzeń filtrujących.

Odżelaziacze wody

W wielu przypadkach woda znajdująca się w studni zawiera zbyt dużą ilość żelaza. Zjawisko to objawia się najczęściej rdzawymi zaciekami i zmętnieniem wody oraz ewentualnym, metalicznym posmakiem. Według danych GIS, za wysokie stężenie tego pierwiastka jest obecne w 70% ujęć podziemnych. Z tego powodu warto zainwestować w odżelaziacze wody, które oczyszczą ją ze wspomnianego minerału.

Zmiękczacze wody

Zmiękczacze wody są filtrami, które mogą być umieszczane zarówno przy poszczególnych kranach czy urządzeniach (np. pralkach, zmywarkach) oraz ujęciach wody. Ostatnie rozwiązanie jest najbardziej skuteczne, ponieważ woda w całym domu zostanie pozbawiona kamienia. Działanie urządzeń tego typu najczęściej opiera się na złożu jonowymiennym i zbiorniku solanki, który służy do jego regeneracji - z tego powodu konserwacja urządzenia praktycznie nie jest konieczna.

Dzięki zmiękczeniu wody nie tylko chroni się posiadane urządzenia AGD, ale też zwiększa ich efektywność - przy miękkiej wodzie nie ma konieczności stosowania dużych ilości proszku do prania czy płynu do naczyń.

Filtry multifunkcyjne 

Jak wskazuje nazwa, filtry multifunkcyjne są w stanie oczyścić wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Z tego powodu są doceniane przede wszystkim za wygodę stosowania - regulują poziom kamienia, żelaza, manganu czy substancji organicznych za sprawą przepływania wody przez złoża filtrujące. Złoża znajdujące się w urządzeniach cechują się wysoką wydajnością i jedyne działania konserwacyjne wymagają okresowej wymiany soli pastylkowanej do ich regeneracji.

Profesjonalne filtry uzdatniające wodę ze studni - cena

Filtry do uzdatniania wody ze studni, jeżeli są montowane przy ujęciu wody, kosztują kilka tysięcy złotych. Warto wziąć pod uwagę fakt, że profesjonalne urządzenia praktycznie nie wymagają działań konserwacyjnych, do tego pracują w sposób automatyczny. Przez bezobsługowość zapewniają domownikom pełen komfort, a przy tym złoża są wydajne przez kilka lat. Dzięki temu, nawet przy zakupie zaawansowanego technologicznie produktu, jest to inwestycja opłacalna, zwłaszcza że woda studzienna jest praktycznie darmowa.  Niezależnie od tego, czy potrzebujesz wodę tylko odkamienić, czy oczyścić ją całkowicie - filtry uzdatniające na pewno dobrze się sprawdzą.

Jakie filtry uzdatniające wodę ze studni warto wybrać?

Podczas wybierania filtrów do uzdatniania wody ze studni warto sięgać po rozwiązania najlepiej dopasowane do potrzeb naszego domu. Z tego powodu jeszcze raz zalecamy wykonanie badania wody. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są filtry multifunkcyjne. Jednocześnie warto przy wyborze zwracać uwagę na różne aspekty tych produktów. Przede wszystkim powinny być wydajne i nie pobierać dużych ilości energii. Przydatną funkcją jest też panel sterowania w j. polskim. Warto wybierać urządzenia wyposażone w funkcje ochronne, np. zabezpieczenie przed zapowietrzeniem czy zalaniem.

W naszej ofercie wiele profesjonalnych filtrów do uzdatniania wody ze studni.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ