logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Filtry do uzdatniania wody z wodociągu - jak działają i czy warto je kupić?

Opublikowano: 2 lutego 2021

Woda wodociągowa podlega wielu kontrolom jakości i każdy jej dystrybutor musi wykonywać odpowiednie badania, a także spełniać wiele określonych w prawie norm, by woda była dopuszczona do użytku. Jednocześnie w wielu przypadkach nadal warto wyposażyć się w filtry do uzdatniania wody z wodociągu. Jak działają i kiedy warto w nie zainwestować?

Uzdatnianie wody z wodociągu - filtry często się przydają

Woda wodociągowa teoretycznie jest czysta i pozbawiona szkodliwych substancji, o czym zresztą zapewniają jej dostawcy. W praktyce nie jest to takie proste, ponieważ nawet oczyszczona woda musi najpierw dotrzeć do danego domu. W Polsce nadal istnieje sporo starszych sieci wodociągowych, w których niestety mogą rozwijać się różnego rodzaju mikroorganizmy. Co więcej, czasami w rurach znajdują się kamienne osady, rdza i nie tylko. Nieświadome picie zanieczyszczonej wody przez dłuższy czas może zwiększyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych. Warto także wiedzieć, że woda wodociągowa w wielu przypadkach jest oczyszczana z użyciem chloru, który posiada charakterystyczny posmak.

Wysoka twardość wody w wodociągach może nie tylko objawiać się zmętnieniem, ale prowadzić do ewentualnych uszkodzeń sprzętów posiadanych w domu. Chodzi na przykład o pralki, zmywarki czy ekspresy do kawy, na których zostaje charakterystyczny, biały osad, mogący powodować usterki, a nawet zniszczenia urządzenia w skrajnych przypadkach.

Filtry uzdatniające wodę z wodociągu

Istnieje wiele rodzajów filtrów do uzdatniania wody z wodociągu. Przed konkretnym wyborem warto przede wszystkim się dowiedzieć, czy instalacja takiego urządzenia jest potrzebna. Z tego powodu należy wykonać badanie wody. Jeśli filtracja jest konieczna, to w większości przypadków montuje się specjalną maszynę w miejscu głównego ujęcia wody.

Wiele osób potrzebuje oczyścić wodę wyłącznie w celu jej spożywania, w czym pomogą nawet filtry dzbankowe. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem są jednak urządzenia filtrujące wodę w całym domu - wtedy można pić ją prosto z kranu.

Filtry do uzdatniania wody z wodociągu - różne rodzaje

Istnieje kilka rodzajów filtrów uzdatniających wodę z wodociągu, kiedy model dzbankowy nie jest wystarczający. Przede wszystkim warto jest zaopatrzyć się we wstępny filtr mechaniczny, który działa na zasadzie sita i jednocześnie regulatora ciśnienia. Pozwala pozbyć się z ujęcia ewentualnych drobin piasku oraz innych zanieczyszczeń mechanicznych.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w wodzie mogą się rozwijać różnego rodzaju mikroorganizmy, dlatego warto się przed nimi zabezpieczyć. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są specjalne lampy UV, których promieniowanie nie wpływa na skład wody, ale niszczy bakterie.

Szczególnie dobrym rozwiązaniem są także zmiękczacze montowane przy głównym ujęciu wody. To urządzenia, które najczęściej wyposażono w filtr węglowy. Niestety, twarda ciecz wstępuje w większości domostw w Polsce. Złoże węglowe jest skuteczne w usuwaniu chloru oraz węglanu wapnia. Najlepszym wyborem są maszyny automatyczne, które ze względu na swoje bezobsługowe działanie nie wymagają ingerencji właściciela i mogą skutecznie spełniać swoje funkcje przez długi czas, zapewniając nie tylko czystą i smaczną wodę, ale i zabezpieczenie posiadanych sprzętów AGD. Co ciekawe, nowoczesne urządzenia są wyposażone w moduły Wi-Fi, dzięki którym użytkownicy mają nieprzerwany dostęp do aktualnego stanu wody w swoim domu.

Jeżeli zależy Ci na smacznej wodzie z kranu, to polecamy także zastanowienie się nad zamontowaniem filtrów odwróconej osmozy. Takie urządzenia składają się z kilku elementów. Przede wszystkim znajduje się w nich filtr mechaniczny, który zabezpiecza przed różnymi drobinami, takimi jak rdza czy ziarnka piasku. Kolejnym etapem oczyszczania jest filtr węglowy, który pozbywa się nadmiaru kamienia i chloru. Dopiero wtedy woda przepływa przez membranę osmotyczną, która skutecznie usuwa bakterie, wirusy, metale ciężkie i nie tylko. Skuteczność takich filtrów do uzdatniania wody z wodociągu to około 90-99,8%. Jednocześnie należy mieć świadomość, że całkowicie oczyszczona woda została także pozbawiona wielu cennych minerałów, dlatego dodatkowo stosuje się tzw. mineralizator, który uzupełnia ciecz o istotne dla zdrowia pierwiastki (np. magnez czy potas).

Filtry uzdatniające wodę z wodociągu - czy warto je kupić?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Jednocześnie przypominamy, że przede wszystkim warto wykonać badanie, które pozwoli sprawdzić, jakie substancje znajdują się w wodzie i pod ich kątem dobrać odpowiedni filtr. W naszej ofercie znajdują się wyłącznie profesjonalne urządzenia, które wyróżniają się trwałością oraz skutecznością w oczyszczaniu wody, dlatego jeśli zależy Ci na czystej wodzie w swoim domu, to serdecznie zapraszamy do współpracy.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ