logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Filtr do akwarium - jak zamontować?

Opublikowano: 28 czerwca 2021

Efektywnie działający filtr do akwarium pozwala utrzymać wodę w czystości, co zapewnia rybom odpowiednie warunki do życia. Takie urządzenie trzeba odpowiednio zainstalować. Jak to zrobić? W poniższym tekście przedstawiamy przydatne wskazówki!

Filtr do akwarium - czy jego używanie jest zasadne?

Zanim wyjaśnimy Ci, jak założyć filtr do akwarium, postaramy się najpierw krótko wyjaśnić, dlaczego w ogóle warto to zrobić. Wyposażony w tę wiedzę łatwiej zrozumiesz, dlaczego prawidłowy montaż filtra do akwarium jest tak ważny.

Wielu początkujących akwarystów, przytłoczonych kosztami swojego nowego hobby, kwestionuje zasadność używania filtra do wody. Postrzegają jego zakup nie jako inwestycję w zdrowie swoich rybek, ale jako kolejny wydatek na coś, co w swej istocie jest zbędnym gadżetem. To jednak całkowicie błędne ujęcie sprawy.

Filtr do akwarium spełnia wiele ważnych funkcji. Najważniejsze z nich to:

  • utrzymanie odpowiednich warunków fizycznych i chemicznych wody;
  • usunięcie zanieczyszczeń (w tym produktów przemiany materii) z toni wodnej;
  • lepsze natlenienie wody;
  • eliminacja szkodliwych bakterii, glonów i wirusów.

Jak widać z powyższej listy, dobrej jakości filtr zapewni Twoim rybkom nie tylko dłuższe, ale także zdrowsze i szczęśliwsze życie!

Filtry akwariowe - rodzaje

Jaki filtr jest dobrej jakości? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na rynku można znaleźć wiele różnych urządzeń tego typu, przy czym żaden z nich nie jest wyraźnie lepszy od innych. Istotne jest przede wszystkim to, aby wybrany model był dostosowany do naszych potrzeb.

Najbardziej ogólny podział filtrów do akwarium to ten na wewnętrzne i zewnętrzne. W dalszej części artykułu wyjaśnimy, jak poprawnie zainstalować te urządzenia.

Wewnętrzny filtr do akwarium - jak założyć?

Filtry wewnętrzne są stosunkowo niedrogie - a przez to popularniejsze. Umieszcza się je (jak wskazuje nazwa) w środku zbiornika. Filtry tego typu muszą być całkowicie zanurzone w wodzie i znajdować się na takiej wysokości, aby bez trudu można było otworzyć górną pokrywę akwarium.

Montaż filtra do akwarium typu wewnętrznego różni się w szczegółach w zależności od modelu. Pewne zasady - zwłaszcza bezpieczeństwa - są jednak stałe i niezmienne.

Instalację urządzenia należy rozpocząć od dokładnego przeczytania załączonej przez producenta instrukcji. Tylko ścisłe przestrzeganie jej zaleceń gwarantuje szybki i sprawny montaż.

Jak zamocować filtr do akwarium typu wewnętrznego? Większość z nich jest przytwierdzana do ścianek zbiornika za pomocą specjalnych przystawek. Za dostarczanie powietrza do filtra odpowiada umieszczona na jego obudowie dysza i przymocowany do niej elastyczny wąż, którego jeden koniec musi znaleźć się poza akwarium.

Dobra rada: zanim umieścisz filtr w zbiorniku, przemyj wodą jego wkłady gąbkowe.

Większość urządzeń jest wyposażona w regulatory dopływu powietrza. Na początku użytkowania nowego filtra najlepiej ustawić ten regulator w pozycji środkowej, uważanej za najbardziej uniwersalną. Po pewnym czasie, uważnie obserwując ryby, będziemy mogli dostosować ustawienia regulatora dopływu powietrza do ich preferencji.

Zewnętrzny filtr do akwarium - montaż

Podobnie jak w przypadku modeli wewnętrznych, tak i w przypadku modeli zewnętrznych odpowiedź na pytanie: "Jak zamontować filtr do akwarium?" kryje się w instrukcji obsługi. Należy ją uważnie przeczytać i stosować się do jej zaleceń.

Przed rozpoczęciem montażu filtra do akwarium warto dokładnie wypłukać jego wkłady i kosz pod bieżącą wodą oraz skontrolować, czy na obudowie nie ma pęknięć. Trzeba pamiętać, że urządzenie będzie miało kontakt z wodą, więc nawet najmniejsze szczeliny mogą stać się przyczyną zwarcia. Filtry akwariowe (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne) są z reguły zasilane prądem zewnętrznym; bezpieczne włączenie ich do sieci elektrycznej jest koniecznym elementem procesu instalacji. Więcej o tym, jak podłączyć filtr do akwarium, piszemy poniżej.

Jak natomiast założyć filtr do akwarium typu zewnętrznego? Większość modeli ma w zestawie dwa węże (wlotowy i wylotowy), które należy przymocować do głowicy. Oba węże ustawiamy prostopadle do krawędzi i przymocowujemy do ścianek akwarium specjalnymi ssawkami, zapewniającymi stabilność. Warto zadbać o to, by rurka wlotowa nie znajdowała się za blisko źródła powietrza. Filtr należy również umieścić dokładnie na określonej przez producenta wysokości.

Jak bezpiecznie podłączyć filtr do akwarium?

Filtry akwariowe wymagają stałego połączenia z zewnętrznym źródłem prądu. Należy to zawsze wykonywać zgodnie z instrukcjami producenta. Niezmienną zasadą jest to, aby urządzenie podłączyć do prądu dopiero po poprawnym złożeniu wszystkich jego elementów i zainstalowaniu całej konstrukcji. Należy także pamiętać, aby odłączyć filtr do akwarium od zasilania za każdym razem, gdy chcemy włożyć ręce do wody.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ