Mętnienie wody w akwarium to bardzo popularny problem, który dotyka większości akwarystów. Mętna ciecz nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również niekorzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców akwarium. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim poradzić, kontynuuj czytanie artykułu.
Zauważyłeś, że woda w Twoim akwarium mętnieje? Przyczyną tego zjawiska może być nadmierne namnażanie się pierwotniaków. Pojawiają się one w cieczy, gdy:
Woda w Twoim akwarium stała się mleczna? Zauważyłeś, że do tego zjawiska doszło po wymianie cieczy w zbiorniku? Wynika to z faktu, iż podstawą odpowiedniego działania akwarium, jest obecność niektórych bakterii. Gwarantują one rozkład szkodliwych substancji, takich jak np. wydalin czy resztek pokarmu. Jeśli zbyt często wymieniasz wodę w zbiorniku i sterylizujesz filtry, zaburzasz równowagę biologiczną i przyczyniasz się do zanikania dobrych bakterii. W efekcie uniemożliwiasz naturalne czyszczenie akwarium. Konsekwencją tych działań jest rozwój pierwotniaków, które w szybkim tempie się namnażają. Jeśli chcesz tego uniknąć, czyść warstwy filtracyjne w wodzie ze zbiornika. Pamiętaj, że dobroczynne bakterie potrzebują ok. 3-4 tygodni na zasiedlenie akwarium. Istnieje jednak sposób, aby przyspieszyć ten proces. Wystarczy zakupić odpowiednie preparaty i wsypać je do wody.
Zmętniona woda w akwarium często przybiera zieloną barwę. Przyczyną tego zjawiska jest zakwit jednokomórkowych glonów. Pojawiają się one, gdy:
Należy pamiętać, że podczas zakwitu cieczy, trzeba ją odpowiednio napowietrzać. Wynika to z faktu, iż glony pobierają bardzo duże ilości tlenu, przez co może być go za mało dla ryb. Jeśli chcesz uniknąć zakwitu jednokomórkowych glonów w swoim akwarium, podejmij następujące działania:
Do innych przyczyn mętnienia wody zalicza się zakwit jednokomórkowych glonów oraz zmącenie podłoża. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co robić, aby tych procesów, przejdź do czytania dalszej części artykułu.
Jeśli chcesz uniknąć zmętnienia wody w akwarium, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:
Do mechanicznego zmętnienia wody w akwarium dochodzi, gdy w cieczy znajdują się niewielkie, nierozpuszczalne zanieczyszczenia, które nie zatrzymują się w filtrze. Ten problem zwykle dotyczy nowo założonych zbiorników, w których nie zadbano o właściwe wypłukiwanie piasku, żwiru lub dekoracji.
Na szczęście istnieją sposoby na rozwiązanie tego problemu. Pierwszy z nich to opróżnienie akwarium i dokładne oczyszczenie wszystkich jego elementów. Jednak ta metoda jest czasochłonna i nie zawsze skuteczna (żwir często brudzi wodę do czasu, aż osiądą na nim dobroczynne bakterie). Najlepszym rozwiązaniem jest założenie w filtrze flizeliny, która skutecznie zatrzyma nawet najmniejsze zanieczyszczenia.