logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Dlaczego nie warto pić wody z plastikowych butelek?

Opublikowano: 9 marca 2022

Nawodnienie organizmu jest jedną z kluczowych kwestii pozwalającą nam na zachowanie zdrowia, dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Kiedy w naszym ciele brakuje wody, odczuwamy zmęczenie, senność oraz często borykamy się z silnymi bólami głowy. Jednak, czy kupując wodę w sklepie, zwracamy uwagę na jej opakowanie? Ta w plastikowych butelkach jest szkodliwa dla środowiska naturalnego, dlatego warto, abyśmy rozważyli rezygnację z jej kupowania.

Woda w butelkach plastikowych - niezdrowa forma nawodnienia?

Po butelkę wody sięgamy szczególnie w upalne, letnie dni, kiedy nasz organizm w wyniku pocenia się spragniony jest płynów. W takiej sytuacji najszybszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w wodę butelkowaną, którą znajdziemy praktycznie w każdym sklepie. Jednak jej wybór niesie za sobą wiele konsekwencji, o których warto wiedzieć, zanim kolejny raz postanowisz kupić napój w plastikowej butelce.

Zespół naukowców z różnych krajów opublikował w czasopiśmie Journal of Epidemiology and Community Health artykuł zawierający informacje o tym, że w plastikowych opakowaniach znajduje się aż około 4000 chemicznych związków, które mają wpływ na rozwój embrionalny człowieka.

Szkodliwość wody butelkowanej wynika także z tego, że plastik reaguje z cieczą, tworząc w ten sposób szkodliwe dla nas substancje. Wysoka temperatura jest dodatkowym czynnikiem powodującym wytwarzanie się związków, takich jak Bisfenol A (BPA), a także Bisfenol S (BPS). Mogą one w znaczący sposób zanieczyścić spożywany przez nas płyn, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Badania na ten temat przeprowadziła doktorantka oraz biochemiczka Cheryl Watson studiująca na Uniwersytecie Teksasu w Galveston. Odkryła ona ich pejoratywny wpływ nasz organizm, który może doprowadzić nawet do zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Ponadto przedostanie się BPA i BPS do naszego organizmu może przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak: cukrzyca czy astma.

Woda butelkowana - szkodliwość

Znając odpowiedź na pytanie - czy woda butelkowana jest zdrowa, warto zastanowić się nad innymi argumentami świadczącymi o jej szkodliwości. Jednym z kolejnych czynników potwierdzających szkodliwość wody w plastikowych butelkach są przeprowadzone przez naukowców badania, które zostały opublikowane na łamach magazynu „Toksykologia reprodukcyjna”, pokazują one negatywne oddziaływanie u mężczyzn i u kobiet na zapłodnienie. Okazuje się, że osoby biorące udział w zapłodnieniu in-vitro, mające jednocześnie wysokie stężenie BPA we krwi lub moczu mają zmniejszone szanse na spłodzenie potomka.

Według Charlesa Gerba będącego profesorem mikrobiologii oraz nauk środowiskowych na University of Arizona w plastikowych butelkach mogą gromadzić się niebezpieczne bakterie noro, które wywołują grypę. Niestety regularne mycie nie jest wystarczające, ponieważ dodatkowo pogłębia ono niszczenie butelki.

Kolejnym negatywnym działaniem potwierdzającym szkodliwość wody butelkowanej jest negatywny wpływ plastiku na środowisko naturalne. Niestety większość zużywanych przez nas plastikowych opakowań trafia do śmietnika, bez możliwości ponownego wykorzystania. Niestety, jeśli nic nie zmieni się w naszych działaniach, według prognoz do 2050 roku w  morzach i oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb czy żyjątek morskich.

Problemem są nie tylko znajdujące się w wodach plastikowe torby, opakowania czy butelki, ale także niewidoczny dla nas mikroplastik, który w dużej mierze staje się pożywieniem dla ryb. Następnie w wyniku ich spożywania trafia on do naszych organizmów i odkłada się w nim. Ponadto plastik jest dla wielu organizmów wodnych przyczyną bolesnej i powolnej śmierci, dlatego tak ważne są działania mające na celu ograniczenie jego zużywania.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że mikroplastik w postaci pyłu cały czas unosi się w powietrzu, a wiele jego cząstek trafia do używanych przez nas kosmetyków, ponieważ niemożliwe jest pozbycie się go w procesie produkcji. Jest to duży problem, który niestety nadal jest bagatelizowany. Zanieczyszczanie planety może mieć tragiczne skutki, z którymi w pewnym momencie możemy sobie nie poradzić.

Czy woda w plastikowych butelkach jest szkodliwa?

My jako obywatele całego świata, możemy drobnymi gestami przeciwdziałać powstawaniu tak zwanej „plastikowej planety”. Jednym z najskuteczniejszych sposób jest zaprzestanie kupowania plastikowych opakowań i zamienienie ich na szklane. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie w swoim domu lub firmie specjalnych filtrów do oczyszczania wody, dzięki którym dostęp do świeżej i krystalicznie czystej cieczy będziemy mieli zawsze pod ręką.

W naszej firmie znajdziesz najlepszej jakości, profesjonalne urządzenia, które pozwolą Ci na korzystanie ze smacznej oraz pozbawionej szkodliwych drobnoustrojów, wirusów i zarazków wody. Jest to skuteczne rozwiązanie, które na dłuższą metę jest również opłacalne finansowo, ponieważ możesz zastąpić kupowanie drogiej sklepowej wody napełnianiem szklanej butelki tą przefiltrowaną.

Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ