logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Czy woda filtrowana jest zdrowa?

Opublikowano: 27 lipca 2021

Picie wody w dużych ilościach, czyli powyżej 2 litrów dziennie, to najlepszy sposób na to, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu, co z kolei bezpośrednio wpływa na zdrowie. Nie zawsze jednak woda z kranu spełnia nasze oczekiwania - bardzo często ma nieciekawy kolor, zapach, a przede wszystkim smak. Choć jakość samej wody wodociągowej nie jest bardzo niska, to niestety podczas przepływania przez stare rury, staje się twarda i może zawierać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Właśnie dlatego coraz częściej możemy się spotkać z różnego rodzaju sposobami filtracji wody w domach. Jednak czy woda filtrowana z kranu jest zdrowa? Czy lepiej filtrować wodę wodociągową, zamiast kupować wodę w butelkach?

Dlaczego powinno się filtrować wodę z kranu?

Choć woda wodociągowa jest bezpieczna i nadaje się do picia, jej walory smakowe bardzo często nie są zbyt wysokie. Uzdatniania jest chlorem, ponieważ to najtańsza metoda, a pierwiastek sprawia, że woda nie smakuje dobrze i miewa nieprzyjemny zapach. Nowe regulacje prawne sprawiły, że w ciągu ostatnich lat jakość wody z kranu wyraźnie się poprawiła, dlatego można by przypuszczać, że można ją wykorzystać jako wodę pitną. A jednak w praktyce okazuje się, że woda dobrej jakości, która przepływa przez stare i zabrudzone rury, nie jest już wcale tak zdrowe jak mogłoby się wydawać, bowiem do takiej wody przenika bardzo dużo związków metali ciężkich i mechanicznych zanieczyszczeń, dlatego picie wody z kranu w dużej ilości może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

Nietrudno zauważyć też kamiennego osadu, który nierzadko gromadzi się w czajniku lub w ekspresie - zmiękczający filtr do wody sprawi, że woda będzie znacznie bardziej miękka, nie pozostawi śladów na naczyniach, a jej smak się poprawi. Dodatkowo zamontowanie filtra do wody pomoże wyeliminować zanieczyszczenia, a co za tym idzie nasze potrawy i napoje będą miały lepszy smak. Jeśli zamontujemy na kranie system filtrujący z aktywnym węglem, usuniemy z wody chlor, pestycydy i metale ciężkie, które mogły do niej przeniknąć, a tym samym poprawimy jej zapach. Woda filtrowana z kranu przyjmowana w większych ilościach wpłynie także korzystnie na nasz metabolizm, poprawi stan naszej skóry i sprawi, że stanie się ona elastyczna. Co więcej, woda filtrowana z kranu to rozwiązanie korzystne także dla środowiska, ponieważ dzięki systemowi filtrującemu nie będziemy już kupować plastikowych butelek z wodą mineralną, a więc zmniejszymy ilość produkowanych odpadów. Warto także wspomnieć o zmniejszeniu kosztów - picie filtrowanej wody z kranu i ograniczenie wody butelkowanej jest także korzystne dla naszego portfela.

Czy woda filtrowana jest zdrowa?

Filtracja wody pitnej sprawia, że nasza woda z kranu jest całkiem oczyszczona ze szkodliwych substancji, staje się miękka, a ponadto ma lepszy smak. Producenci i dystrybutorzy systemów służących do filtrowania wody pitnej prześcigają się we wprowadzaniu na rynek coraz to bardziej skutecznych sposobach oczyszczania, jonizowania i mineralizowania wody, dlatego dostępne rozwiązania są bardzo efektywne i dokładne. Oczyszczona w ten sposób ciecz filtrowana z kranu jest znacznie zdrowsza niż “kranówka”, zmniejsza ryzyko zachorowań na wiele chorób, poprawia metabolizm, nawadnia skórę, poprawia elastyczność cery. Co prawda, wiele systemów filtrujących wodę usuwa z niej także minerały, jednak duża część urządzeń pozwala na uzupełnienie ich w wodzie przed spożyciem, właśnie dlatego warto sięgać po modele z wyższej półki, które dodatkowo mineralizują wodę.

Jaki filtr do wody wybrać?

Na rynku, a także w naszej ofercie, znajdziesz wiele rodzajów systemów do filtracji wody na użytek domowy, które cieszą się doskonałymi opiniami - każdy z nich oferuje nieco inne właściwości, różnią się one także kosztami, wydajnością oraz funkcjonalnością. Wśród najczęściej spotykanych rozwiązań w zakresie filtrów do wody z kranu można wyróżnić:

  • filtry z odwróconą osmozą - są najskuteczniejsze w walce z zanieczyszczeniami i działają na podobnej zasadzie, co filtry z aktywnym węglem; jest to także jedyny sposób, aby pić wodę średniozmineralizowaną, odpowiednią dla osób starszych i dzieci; ciecz, jaką uzyskujemy dzięki filtrom z odwróconą osmozą, ma dużo wartości odżywczych, jest bogata w smaku i najbardziej odpowiadająca naturalnej wodzie;
  • filtry mechaniczne - są bardzo bezpieczne dla zdrowia i można je dopasować do każdej instalacji wodnej; filtry te zatrzymują zanieczyszczenia (również stałe typu piasek), ale zarazem nie wyjaławiają wody z minerałów; mogą być wyposażone w różnego rodzaju wkłady, niektórych z nich można używać wielokrotnie;
  • filtry z aktywnym węglem - wkłady te są także wykorzystywane w dzbankach do filtrowania wody; usuwają chlor, poprawiają zapach i smak, skutecznie pozbywają się także pestycydów i herbicydów; niektóre mogą mieć właściwości bakteriobójcze (są wzbogacone stopami miedzi, cynku lub srebra); filtry działają na zasadzie adsorpcji, są bardzo wydajne i łatwe w użytkowaniu.

W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli różnego rodzaju filtrów do wody - sprawdź!

osmoza , filtry wody
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ