logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Czy warto zainwestować w lampę UV do dezynfekcji wody?

Opublikowano: 3 lipca 2021

Uzdatnianie wody jest bardzo istotne, zwłaszcza w przypadku korzystania z podziemnych ujęć, takich jak studnie kopane czy głębinowe. W niektórych sytuacjach substancja może być skażona za sprawą takich zanieczyszczeń, jak szkodliwe pierwiastki, bakterie i wirusy. W przypadku mikroorganizmów szczególnie ciekawym rozwiązaniem są lampy UV do dezynfekcji wody. Jak działają takie urządzenia i czy warto je kupić?

Lampa UV bakteriobójcza - po co w ogóle ją kupować?

Woda studzienna jest doskonałym środowiskiem do rozwoju różnych, potencjalnie niebezpiecznych mikroorganizmów. Tym bardziej, jeżeli na okolicznych terenach znajdują się pola uprawne czy hodowle zwierząt. Stosowane na nich środki ochrony roślin, nawozy czy ostatecznie sama gnojowica od np. bydła przenikają do gleby i mogą także spłynąć do studni na skutek opadów deszczu.

Co rozwija się w wodzie? Przede wszystkim są to mikroorganizmy, takie jak bakterie oraz wirusy. Wyróżnić należy przede wszystkim E. coli, bakterie będące szczególnie niebezpiecznymi dla człowieka. Powodują silne zatrucia pokarmowe i w niektórych przypadkach zagrażają życiu. Warto wspomnieć również o paciorkowcach kałowych oraz Clostridium perfringens. Dlaczego jednak lampy UV do wody dobrze się sprawdzą?

Lampa UV - dezynfekcja prosta i bezpieczna

Lampa UV, jak wskazuje sama nazwa, emituje promieniowanie ultrafioletowe. To z kolei powoduje reakcję fotochemiczną, która w efekcie niszczy DNA bakterii. To bardzo wydajne rozwiązanie, ponieważ skuteczność wynosi 99% oczyszczenia z mikroorganizmów z płynu. Fale ultrafioletowe są tworzone w promienniku wykładowczym gazowym i ustawia długość fali w zakresie 240-280 nm.

W przeciwieństwie do innych metod dezynfekcji, lampa UV do wody nie działa w oparciu o dodatkowe substancje chemiczne. Dzięki temu użytkownicy nie muszą dozować odpowiedniej ilości preparatów, a więc urządzenia tego rodzaju są proste w użyciu. Są także ekologiczne.

Organizmy ziemskie nie są przystosowane do obrony przed promieniowaniem UV, dlatego promienniki są umieszczane w specjalnych rurach. Modele średniociśnieniowe osiągają temperaturę 700-900 stopni Celsjusza, co niestety zwiększa ryzyko osadzania się kamienia i spadku efektywności (takie urządzenia powinny mieć system czyszczenia rury). Wersje amalgatowe (niskociśnieniowe) natomiast działają skutecznie już w temperaturze 65 st, co zmniejsza ryzyko zakamienienia. Zgodnie z powyższym, modele średniociśnieniowe wymagają więcej energii elektrycznej do poprawnego funkcjonowania (zapotrzebowanie jest około 2,5x większe).

Czy lampa UV zabija bakterie coli? Czy lampa UV zabija wirusy?

Na oba pytania odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca - lampa UV na wirusy i bakterie jest jednym z najlepszych rozwiązań na rynku. Można jednak się zastanawiać, czy skoro mikroorganizmy są skutecznie zabijane, to czy woda będzie bezpieczna dla człowieka. Mocne naświetlanie jest naturalnym sposobem dezynfekcji, dlatego ludzie nie muszą się obawiać tej metody. Skład chemiczny i fizyczny płynu nie ulega jakimkolwiek zmianom.

Warto dodać, że lampy UV do dezynfekcji wody usuwają z niej nie tylko mikroorganizmy, ale też inne substancje, takie jak na przykład węgiel organiczny, który może negatywnie wpłynąć na właściwości organoleptyczne cieczy (smak i zapach), a przy tym doprowadzić do ponownego rozwoju mikrobów w instalacji. Do tego promieniowanie ultrafioletowe niszczy chlor i chloraminy, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie.

Jaka lampa bakteriobójcza najlepsza?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka lampa UV do dezynfekcji wody sprawdzi się najlepiej. Jest to związane przede wszystkim z zapotrzebowaniem domowników. Poszczególne modele różnią się między sobą wydajnością, dlatego nie ma potrzeby wybierać najbardziej zaawansowanych egzemplarzy, kiedy dom zamieszkuje na przykład dwójka ludzi. Sugerujemy wybieranie lamp posiadających atesty (np. PZH).

Nowoczesne modele posiadają sterowanie elektroniczne. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ użytkownik zostanie poinformowany, jeżeli urządzenie będzie wymagało wymiany żarnika, co zapobiega spadkom efektywności w dezynfekcji wody.

Lampa UV do wody pitnej jest najczęściej jednym z ostatnich elementów systemu uzdatniającego. Z tego powodu przed nią montuje się różnego rodzaju filtry, na przykład zmiękczacze i odżelaziacze lub urządzenia multifunkcyjne. To istotne, ponieważ na przykład żelazo ma właściwości pochłaniające promieniowanie UV, dlatego może obniżyć efektywność lampy.

Zastanawiasz się, jaka lampa UV do dezynfekcji wody sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Przede wszystkim polecamy zakup modeli efektywnych. Znajdziesz takie urządzenia w naszej ofercie. Dobieraj je na podstawie zapotrzebowania na wodę. Jeśli masz taką potrzebę, to nasi pracownicy oferują też profesjonalne doradztwo w zakresie doboru sprzętu uzdatniającego. Mogą też ocenić, czy Twój system do uzdatniania wody w domu jest dobrze zaplanowany.

lampy uv 1do wody
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ