Czyste powietrze to obecnie bardzo pożądany, a jednocześnie deficytowy towar, o który coraz trudniej zadbać. Zanieczyszczenia są obecne praktycznie wszędzie, nie tylko w dużych miastach, gdzie gęsty smog stanowi już naturalny element krajobrazu. Spaliny samochodowe, rakotwórczy dym papierosowy czy występujące w powietrzu ciężkie pierwiastki — wszystkie te elementy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia.
Nieustanny rozwój technologii sprawił, że człowiek może sobie radzić z takimi problemami. Najlepiej nadaje się do tego domowy oczyszczacz powietrza. To urządzenie skutecznie usuwa większość niepożądanych substancji z powietrza, jakim na co dzień oddychamy. Pojawia się jednak wątpliwość — czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy? Czy całkowite zaufanie temu sprzętowi to dobry pomysł?
Widoczny obecnie wzrost świadomości społecznej na temat czystego powietrza spowodował, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mechanicznego uzdatniacza. Substancje zawieszone w powietrzu stanowią bowiem realne zagrożenie dla zdrowia, tak więc techniki jego oczyszczania są cały czas rozwijane. Destrukcyjna działalność przemysłowa, wszechobecne samochody oraz zastraszająca liczba wciąż działających “kopciuchów” sprawiają, że oczyszczacz staje się nieodzownym elementem wyposażenia w wielu domach.
Dostępne na rynku uzdatniacze powietrza potrafią wychwytywać z atmosfery cząstki wielkości 0,003 µm (mikrometra). Oznacza to, że świetnie radzą sobie z usuwaniem smogu. Dwie najczęściej występujące w nim substancje — PM2,5 oraz PM10 — są bowiem dużo większe. Jednak w smogu jest obecna jeszcze jedna, niezwykle groźna substancja — benzopiren. Składnik ten cechuje się silną rakotwórczością, a jego stężenie w powietrzu zwiększa się zwłaszcza w sezonie grzewczym. Do walki z benzopirenem najlepiej zaopatrzyć się w oczyszczacz z filtrem węglowym. Świetnym pomysłem jest także filtr HEPA, który zatrzymuje PM2,5 oraz PM10. Dzięki takiemu rozwiązaniu smog będzie mniej dokuczliwy, a wdychane powietrze zostanie pozbawione szkodliwych cząsteczek. Zarówno wkłady węglowe, jak i HEPA posiadają uzdatniacze powietrza dostępne na sklep.osmoza.pl. Znaleźć tam można różne oczyszczacze renomowanych marek, dzięki którym poprawiają się warunki w mieszkaniach i domach.
Oprócz walki ze smogiem oczyszczacze pełnią również inne zadanie - pomagają wyłapać inne szkodliwe substancje unoszące się w powietrzu. Stanowią szczególnie dobre rozwiązanie w przypadku alergii. Alergeny są obecne wszędzie, nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Do najczęściej spotykanych zalicza się obecne w kurzu roztocza, pyłki roślin, cząsteczki pleśni czy substancje pochodzenia zwierzęcego. Filtry HEPA to doskonałe rozwiązanie, jeżeli domownicy borykają się z alergią. Wychwytują bardzo drobne cząstki, w tym alergeny, które uprzykrzają codzienne życie. Poza tym niektóre uzdatniacze powietrza otrzymują zaświadczenia od organizacji badających uczulenia. Alergicy szczególnie powinni zainteresować się oczyszczaczami, na których widnieje, certyfikat ECARF, UK Allergy czy atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Poza wymienionymi właściwościami oczyszczacz powietrza to także dobry pomysł dla osób palących, które chcą ochronić rodzinę, a zwłaszcza dzieci, przed szkodliwym działaniem dymu papierosowego. Wykonane badania pokazują, że aż 40 z 60 substancji zawartych w papierosach przyczynia się do zmian komórek w nowotworowe. Niestety, wciąż bardzo dużo zgonów spowodowanych jest biernym paleniem, czyli wdychaniem dymu wydychanego przez palacza. Dla osób palących wyroby tytoniowe najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w uzdatniacz powietrza z wkładem węglowym. Dzięki temu substancje rakotwórcze, w tym benzopiren, będą skutecznie usuwane ze wdychanego powietrza. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy w domu mieszkają dzieci, których układ odpornościowy dopiero się rozwija.
Mimo dużych właściwości prozdrowotnych, jakie bez wątpienia posiadają oczyszczacze powietrza, wielu ludzi nadal czuje nieufność w stosunku do tych urządzeń. Najczęściej pojawia się obawa, czy uzdatniacz jest faktycznie dobry dla naszych organizmów. Przy odpowiednim stosowaniu i regularnej pielęgnacji oczyszczacz może bardzo długo dbać o jakość wdychanego powietrza. Ewentualne zagrożenia wynikają jedynie z nieodpowiedniego użytkowania i niedostatecznego dbania o czystość uzdatniacza.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niekontrolowanie zużycia filtra. Ten najważniejszy element urządzenia, aby mógł poprawnie pracować, musi być regularnie wymieniany. Producenci bardzo często wyposażają swoje urządzenia we wskaźniki zużycia filtra, które pozwalają lepiej kontrolować jakość powietrza. Innym zauważalnym problemem może być zbyt głośna praca urządzenia. Czasami ten czynnik powoduje problemy z zasypianiem, dekoncentrację czy niepokój zakłócający wykonywanie codziennych czynności. Jednak najcichsze oczyszczacze generują hałas na poziomie 15 dB, co jest prawie niezauważalne w zgiełku codziennego życia.