logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę

Opublikowano: 1 lipca 2021

Regularne picie wody jest bardzo ważne dla funkcjonowania całego organizmu. Jednocześnie korzystanie z własnej “kranówki” może być swego rodzaju pułapką, dlatego trzeba mieć świadomość, że istotne jest jej oczyszczanie. Jakie choroby powoduje zanieczyszczona woda? Jak im zapobiegać? Zapraszamy do lektury.

Woda jest najważniejszą cieczą na całej planecie, niezbędną do życia każdego gatunku. U człowieka odpowiada za regulację wielu układów i budowę tkanek. Trzeba mieć świadomość, że składamy się w ok. 60% z wody. Powinniśmy ją pić w ilości około 2 litrów dziennie, pod warunkiem, że jest ona dobrej jakości. Trzeba mieć świadomość, że korzystanie z zanieczyszczonej wody może nieść ze sobą wiele negatywnych skutków dla zdrowia.

Zanieczyszczona woda - skutki skażenia środowiska i nie tylko

Zanieczyszczona woda to przede wszystkim skutek działania człowieka. Jest to spowodowane na przykład generowaniem ton odpadów, gazów cieplarnianych i nie tylko. Co więcej, ONZ alarmuje, że 3,7% wszystkich zgonów na ziemi następuje w wyniku chorób związanych z używaniem zanieczyszczonej wody. Dodatkowo rozwijają się w niej liczne mikroorganizmy oraz mikroflora, które mogą być przyczyną wielu dolegliwości zagrażających zdrowiu, a czasami nawet życiu. W zanieczyszczonej wodzie mogą się rozwijać przede wszystkim pierwotniaki oraz bakterie, które w wielu przypadkach są pasożytami jelitowymi. Wiele schorzeń powodują także wirusy. Szczególnie niebezpieczne są wody gruntowe, które zostały zanieczyszczone przez ogólny, zły stan środowiska, a także nieprawidłowe sposoby filtrowania.

Można zakładać, że woda pochodząca z firm wodociągowych jest w pełni bezpieczna, jednak nie jest to prawda. Oczywiście stosowane zabezpieczenia są naprawdę wysokiej jakości i cechują się skutecznością, jednak w tym przypadku woda jest czysta w samej oczyszczalni. Zanim trafi do kranu może mieć kontakt z niebezpiecznymi substancjami, związanymi choćby ze złym stanem instalacji wodnej w danym budynku.

Zanieczyszczona woda - choroby

Zastanawiasz się, jakie choroby powoduje zanieczyszczona woda? Może być ich naprawdę sporo i mają zróżnicowane podłoże. Przede wszystkim warto pochylić się nad najpopularniejszym zjawiskiem, czyli wodą twardą, w której znajduje się wapień. Jest to niebezpieczne przede wszystkim dla urządzeń stosowanych w domu, takich jak pralki czy żelazka oraz ekspresy do kawy. Sole wapienne są oczywiście wykorzystywane przez organizm, ale ich zbyt duża ilość prowadzi do dość bolesnego schorzenia, którym jest kamica nerkowa. Co więcej, kamień może pogłębiać schorzenia dermatologiczne.

Choroba spowodowana zanieczyszczoną wodą wywołana przez bakterie to m. in. botulizm. Schorzenie powoduje biegunkę, wymioty, podwójne widzenie i osłabienie mięśni. Mikroorganizmy dostają się do organizmu przez rany. Dość często może też dojść do zakażenia E. coli - bakterii, która także wywołuje nudności i biegunkę, dostając się do organizmu w wyniku spożywania brudnej wody.

Choroby przenoszone przez zanieczyszczoną wodę spowodowane pierwotniakami to cyklosporia, mikrosporydia czy amebiaza, które są związane z podobnymi objawami do wyżej wymienionych, a także znacznym obniżeniem odporności, a nawet gorączką. Co istotne, przez zanieczyszczoną wodę można się zarazić wirusowym zapaleniem wątroby typu A. Dolegliwość powoduje ostre objawy związane z gorączką, nudnościami, złym samopoczuciem. Niestety, zapalenie to może prowadzić do żółtaczki, a nawet depresji.

Zanieczyszczenia wody - jak zapobiegać?

Zastanawiając się, jak zapobiegać zanieczyszczeniom wody, warto przede wszystkim się dowiedzieć, czy woda dostępna w kranie wymaga przeprowadzenia takiego procesu. W niektórych przypadkach nie jest konieczne podejmowanie jakichkolwiek kroków, niestety takie sytuacje zdarzają się dość rzadko. Z tego powodu dobrze jest zlecić wykonanie badania wody, co nie jest drogim przedsięwzięciem, a daje jasny ogląd na sytuację. Jeżeli ciecz z kranu jest zanieczyszczona, to by uchronić się przed chorobami, warto skorzystać z filtrów do wody.

Filtry do wody występują w różnych postaciach. W dzisiejszych czasach niesamowicie popularne stały się dzbanki filtrujące, jednak one sprawdzą się wyłącznie w przypadku picia wody, ewentualnie używania jej do gotowania. Znacznie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem są urządzenia filtrujące montowane przy kranach lub ujęciu wody. Należy zwrócić uwagę na to, które substancje znajdują się w wodzie w zbyt dużych ilościach. Jeżeli sytuacja dotyczy kamienia, dobrze sprawdzą się zmiękczacze. Wyróżnia się także akcesoria do regulowania poziomu żelaza czy chloru. Warto wspomnieć także o uniwersalnych rozwiązaniach, mogących oczyścić wodę z wszelkich niebezpiecznych drobnoustrojów.

W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje wysokiej jakości filtrów do wody. To produkty sprawdzone i skuteczne - przekonaj się o tym sam!

system odwróconej osmozy
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ