logo global water filtry do wody
SKLEP INTERNETOWY

Bakterie w wodzie ze studni – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Opublikowano: 5 lipca 2021

Bakterie w nieuzdatnionej wodzie ze studni - jak się ich pozbyć?

Woda studzienna może się wydawać czysta, jednak jest dobrym środowiskiem do potencjalnego rozwoju mikroorganizmów, które w niektórych przypadkach mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie osób, które z niej korzystają. Skąd biorą się bakterie w wodzie ze studni? Jak się ich pozbyć i jakie powodują zagrożenia?

Skąd bakterie w wodzie ze studni?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, że całe życie na Ziemi zaczęło się właśnie w wodzie. Jest ona też potrzebna roślinom, zwierzętom, a także bakteriom. Te ostatnie powstają zwykle na skutek zanieczyszczeń lub warunków panujących w studni, dlatego najczęściej są spotykane w studniach płytkich, jednak pojawiają się również w głębinowych. Najczęściej rozwijają się przez nieszczelności systemów kanalizacyjnych. Mikroorganizmy te mogą z nich przenikać do innych zbiorników. Co ciekawe, bakterie mogą się pojawić w studni z powodu obfitych deszczów oraz powodzi, zwłaszcza kiedy w pobliżu domu znajdują się pola uprawne czy miejsca zamieszkałe przez zwierzęta.

Jakie bakterie są w wodzie ze studni?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jakie bakterie znajdują się w wodzie ze studni. Można jednak wyróżnić kilka najczęściej się pojawiających, mogących zagrażać zdrowiu człowieka. Za szczególnie niebezpieczne uważa się bakterie Clostridium botulinum, które są obecne w wodzie pitnej bądź żywności. Mogą dostać się również do organizmu poprzez rany. Prowadzą do botulizmu, czyli dolegliwości objawiającej się trudnościami w oddychaniu czy podwójnym widzeniem, wymiotami i czasami biegunką. Trzeba też wyróżnić bakterie E. coli, które zazwyczaj powodują zakażenie prowadzące do biegunki, jednak u osób z obniżoną odpornością skutki mogą być znacznie poważniejsze, zwykle przez odwodnienie spowodowane długim okresem chorowania.

Żeby poznać właściwości wody ze studni, warto zlecić wykonanie badań. Zajmują się tym różnego rodzaju laboratoria, a także lokalne oddziały sanepidu. Wynikiem jest określenie ilości mikroorganizmów (E. coli, Clostridium, Enterokoków) w próbce przy dwóch temperaturach (22 i 36 st. Celsjusza). Jeśli specjaliści odkryją w wodzie obecność bakterii, konieczne jest skorzystanie z rozwiązań mających na celu oczyszczenie jej z niechcianych drobnoustrojów. Należy mieć na uwadze to, że jeżeli w studni nie ma bakterii, to nie jest powiedziane, że nigdy się nie pojawią, dlatego korzystając z wody studziennej w domu powinno się zawsze zadbać o jej profesjonalne oczyszczenie.

Bakterie w wodzie ze studni - jak się ich pozbyć?

Wykonane badanie odkryło bakterie w wodzie ze studni? Jak się ich pozbyć? Istnieje kilka rozwiązań w tym przypadku. Na wstępie warto jednak podkreślić, że jeżeli w studni znajdują się E. coli, to konieczne jest oczyszczenie całej instalacji w domu.

Pozbycie się bakterii ze studni umożliwia na przykład tzw. chlorowanie szokowe, które dotyczy wprowadzenia do niej pierwiastka. Kolejnym krokiem jest odkręcenie wszystkich kranów w domu, by także zostały przechlorowane. Później instalacja wodna powinna zostać pozostawiona na ok. 12-24 godziny. Niestety, jest to działanie stosunkowo czasochłonne i uniemożliwia korzystania z instalacji wodnej, jeżeli studnia jest jej jedynym źródłem. Istnieją jednak urządzenia, które skutecznie radzą sobie z mikroorganizmami.

Bakterie w wodzie ze studni nie mogą trafić do organizmu człowieka, dlatego optymalnym rozwiązaniem w tym przypadku jest wyposażenie domu w specjalne filtry. Szczególnie wysoką skutecznością cechuje się odwrócona osmoza. Jest to rodzaj filtra, który składa się z kilku elementów. Na samym początku woda przepływa przez filtr mechaniczny, który hamuje zanieczyszczenia, takie jak np. piasek czy rdza. Następnie ciecz trafia do komory z węglem aktywnym, który ją odkamienia. W kolejnym etapie membrana osmotyczna usuwa z wody pozostałe substancje, także bakterie i wirusy. Ostatnim elementem takiego urządzenia jest mineralizator, który służy do aplikacji minerałów, by dostarczyć organizmowi wartościowych składników.

Bakterie w wodzie ze studni mogą zostać skutecznie usunięte także dzięki użyciu specjalnych lamp UV. Tego rodzaju urządzenia są montowane najczęściej przy głównym ujęciu wody w domu, dlatego zapobiegają gromadzeniu się mikroorganizmów w całej instalacji. Co istotne, promieniowanie ultrafioletowe nie narusza składu samej wody, ale za to niszczy DNA bakterii, jednocześnie zabijając je i zapobiegając ich rozmnożeniu. Wysokiej klasy lampy nie pobierają dużej ilości energii elektrycznej, dlatego są niedrogie w eksploatacji. Należy pamiętać, by bez powodu nie wyłączać urządzenia, ponieważ może to prowadzić do pojawienia się drobnoustrojów w instalacji.

Usuń bakterie z wody ze studni

W naszej ofercie posiadamy wiele rodzajów filtrów do wody studziennej (również te wspomniane wyżej), dzięki którym skutecznie pozbędziesz się zawartych w niej szkodliwych mikroorganizmów, zapewniając domownikom bezpieczeństwo i dostęp do zdrowej, czystej wody. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.

odzelaziacze wody
Porozmawiaj z Ekspertami!
Nietypowy problem? Nie wiesz co wybrać?
UMÓW BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ